Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Elżbieta z Schönau, dziewica i zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Odrowąż, Mroczków
Dziś jest: Piątek, 18 czerwca 2021

KULTURA

Gombrowicz w Berlinie

niedziela, 16 maj 2021 12:50 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Elżbieta Warchoł

Rusza cykl wydarzeń poświęconych Witoldowi Gombrowiczowi „Gombrowicz w Berlinie".

W niedzielę, 16 maja, rozpocznie się cykl wydarzeń poświęconych Witoldowi Gombrowiczowi „Gombrowicz w Berlinie". W niedzielę, o godz. 17.00 rozpocznie się międzynarodowa dyskusja „Gombrowicz – oswajanie miejsca / miejsca nieoswojone" (wydarzenie on-line). Cały cykl będzie trwał od połowy maja do końca lata. Jego organizatorem jest Instytutu Pileckiego we współpracy z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W lipcu odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa zamontowana na ścianie budynku, w którym pisarz przez pewien czas mieszkał podczas rocznego pobytu na stypendium Fundacji Forda - informuje Robert Utkowski z Muzeum Witola Gombrowicza we Wsoli.

Organizatorem dyskusji „Gombrowicz – oswajanie miejsca/miejsca nieoswojone” otwierającej cykl wydarzeń związanych z berlińską biografią autora „Transatlantyku” jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Grono specjalistów – badaczy, tłumaczy i popularyzatorów twórczości pisarza – odpowie na pytanie, jak Gombrowicz, „wieczny emigrant”, sytuował się wobec ważnych dla siebie miejsc w Europie i Ameryce: Małoszyc, Warszawy i Wsoli; Buenos Aires i Tandilu; Berlina; Paryża, Royaumont i Vence, w które rzucił go los i które dla siebie wybierał. Jakie punkty na geograficznej i emocjonalnej mapie jego życiowej podróży wydają się kluczowe i dlaczego? Co w nich lubił, a czego nie znosił? Jak je kreował? Co próbował w nich zmienić?

O miejscach Gombrowicza z perspektywy polskiej opowie Anna Spólna (Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli), argentyńskiej – Alicia Borinsky (Boston University) i Ewa Kobyłecka-Piwońska (Uniwersytet Łódzki), niemieckiej – Olaf Kühl, francuskiej – Małgorzata Smorąg-Goldberg (Université Paris-Sorbonne) i Katarzyna Kula (Espace Muséal Witold Gombrowicz w Vence). Kilka zdań do rozmowy wtrącą również Tomasz Tyczyński (Muzeum Witolda Gombrowicza) i Evelyne Temmam (Institut Européen Espace Muséal Villa Alexandrine). Na koniec spotkania organizatorzy przewidują otwartą dyskusję, połączoną z możliwością zadawania pytań przez osoby obserwujące spotkanie.

Dyskusja odbędzie się w niedzielę, 16.05.2021, na platformie internetowej zoom: https://zoom.us/webinar/register/WN_hkKFlrWlTbaHdxnIsC0K_w

Językiem panelu jest angielski, wystąpienia będą tłumaczone symultanicznie na język niemiecki i polski. Początek spotkania: godz. 17.00 czasu środkowoeuropejskiego.

Cykl wydarzeń „Gombrowicz w Berlinie” będzie trwał od połowy maja do końca lata. Jego organizatorem jest Instytutu Pileckiego we współpracy z Muzeum Witolda Gombrowicza, przy wsparciu MKDNiS.

W ramach pozostałych Gombrowiczowskich wydarzeń zaplanowano m.in. performatywny spacer po Berlinie, debatę o emigracji Gombrowicza, akcję animacyjno - fotograficzną zorganizowaną przed blokiem, w którym pisarz mieszkał, instalację dźwiękową w przestrzeni budynku przy ulicy Bartningallee 11/13 na osiedlu Hansaviertel oraz interesującą wystawę plenerową „Gombrowicz” przygotowaną w 4 językach: polskim, angielskim, francuskim i niemieckim. Na zakończenie cyklu, w drugiej połowie lipca oficjalnie odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa zamontowana na ścianie budynku, w którym pisarz przez pewien czas mieszkał podczas rocznego pobytu na stypendium Fundacji Forda.

Program szczegółowy i daty oraz miejsca poszczególnych wydarzeń będzie publikowany na stronach Muzeum i Instytutu Pileckiego oraz w mediach społecznościowych tych instytucji. Możliwe są ich modyfikacje ze względu na przebieg pandemii. Organizatorzy mają jednak nadzieję, że nie będą konieczne.

Wydarzenia wspiera Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.