Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

KULTURA

Kto zdobędzie Statuetki Norwidowskie?

piątek, 18 czerwca 2021 10:05 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

W tym roku zbiegły się dwa ważne jubileusze - 200. Rocznica urodzin Cypriana Norwida i 20-lecie Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Przyznanie tegorocznych Statuetek Norwidowskich będzie w związku z tym szczególnym wydarzeniem. Znamy już nazwiska nominowanych do XX edycji tego wyróżnienia oraz laureata Nagrody "Dzieło Życia". Literackie Dzieło Życia. Statuetkę Nagrody "Dzieło Życia", przyznawaną za całokształt twórczości,odbierze w tym roku pisarz, reportażysta, scenarzysta, reżyser, dramaturg i publicysta - Józef Hen - autor ponad 30 książek, 32 scenariuszy filmowych i teatralnych oraz czterech seriali telewizyjnych. - Wybitny pisarz, nestor polskiego pisarstwa, obecny w naszej kulturze literackiej od roku 1947. To są potężne czasy, potężny okres życia i wiele pokoleń towarzyszyło jego pisarstwu, a on tym pokoleniom. Do dzisiaj bardzo aktywny jako pisarz, we wszystkich dziedzinach właściwie, od noweli przez powieści, utwory biograficzne, m.in. o Tadeuszu Boyu, Stanisławie Auguście. Mnóstwo tego napisał, nie mówiąc już o dramatach, scenariuszach filmowych, a nawet felietonach. Jest to pisarz wszechstronny, niesłychanie wrażliwy i ciągle, jak powiedział członek Kapituły Marek Wawrzkiewicz, coraz lepiej pisze (...). Jesteśmy zachwyceni, że tę nagrodę możemy w tak godne ręce przekazać - powiedział członek Kapituły Nagrody "Dzieło Życia" Tomasz Miłkowski.

Literatura. W kategorii Literatura nominacje do nagrody otrzymali autorzy wydanej w zeszłym roku prozy:  Joanna Bator za książkę "Gorzko, gorzko", Piotr Bratkowski za powieść "Mieszkam w domu, w którym wszyscy umarli" i Maria Karpińska za zbiór opowiadań "Żywopłoty".

Muzyka. Kapituła Muzyczna zdecydowała o wyróżnieniu w tym roku akordeonisty Klaudiusza Barana za płytę "Ignacy Zalewski Accordion Works", wiolonczelisty Andrzeja Bauera za interpretację Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego (wydane na płycie "Cello concertos/ Schumann, Czajkowski,Lutosławski") oraz animatorki życia muzycznego Maliny Sarnowskiej autorki miniserialu "Bazylek w Sinfonii Varsovii".

Sztuki plastyczne. Sztuki plastyczne w tegorocznej edycji nagrody reprezentowane będą przez fotografika Janusza Foglera wyróżnionego za wystawę "Powrót do ogrodu" w Ney Gallery & Prints w Warszawie, grafika Piotra Welka autora prac prezentowanych na wystawie "Autoportret" w Galerii Sztuki na Prostej w Jabłonnie oraz rzeźbiarza Xsawerego Wolskiego za rewitalizację dworu w Dańkowie i stworzenie na jego terenie galerii sztuki współczesnej.

Teatr. Nominacje teatralne XX edycji nagrody otrzymali Wojciech Faruga za reżyserię spektaklu "Matka Joanna od Aniołów" w Teatrze Narodowym w Warszawie, Modest Ruciński za rolę Cervantesa/Alonsa Kichana/Don Kichota w spektaklu "Człowiek z La Manchy" wystawianym w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy oraz Danuta Stenka za rolę Charlotty w spektaklu "Sonata jesienna" Teatru Narodowego w Warszawie. Statuetki i nagrody pieniężne Statuetki Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida wręczone zostaną w rocznicę urodzin patrona - 24 września. Laureaci - wyłonieni spośród nominowanych - otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 25 tysięcy złotych, a w przypadku laureata Nagrody "Dzieło Życia" - 30 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostaną imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych.

Dotychczasowi laureaci. Od 2002 roku Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowanych zostało przeszło 90 artystów. Są to osobowości świata sztuki jak: aktorzy - Gustaw Holoubek, Jan Englert, Krystyna Janda, dyrygenci - Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy - Leon Tarasewicz, Jacek Sempoliński, Stanisław Wieczorek oraz literaci - Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, Janusz Drzewucki. Nagrodą "Dzieło życia" uhonorowani zostali między innymi: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk, Piotr Paleczny. Nagrania audio członków Kapituł: https://www.mik.waw.pl/ Więcej informacji o nagrodzie: https://www.nagrodanorwida.pl/