Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Ignacy z Loyoli, prezbiter             Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Łączany
Dziś jest: Sobota, 31 lipca 2021

KULTURA

Zmarł Jerzy Sekulski autor "Encyklopedii Radomia"

piątek, 16 lipca 2021 17:27 / Autor: Magdalena Król
fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu
Magdalena Król

Zmarł Jerzy Sekulski, wieloletni bibliotekarz, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej, regionalista, autor „Encyklopedii Radomia”. Miał 81 lat.

- O „Encyklopedii Radomia”, za którą w 2009 roku otrzymał Nagrodę Literacką Miasta Radomia, mówił podczas jednego ze spotkań, że zawdzięcza ją bibliotece, bo pracując w niej, miał dostęp do wszystkich książek. I że właśnie „Encyklopedią Radomia”, w której finalnie zamieścił prawie 2200 pracowicie zebranych i opracowanych haseł poświęconych miastu, spłaca bibliotece dług - informuje Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu

Msza święta pogrzebowa w intencji Jerzego Sekulskiego odbędzie się w poniedziałek, 19 lipca o godzinie 13:00 w Bazylice Mniejszej św. Kazimierza przy ulicy Głównej w Radomiu. Po niej uroczystości na Cmentarzu Komunalnym na Firleju.

Jerzy Sekulski urodził się w 1940 r. w Elblągu. Z wykształcenia był doktorem bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Do Radomia przyjechał w 1984 r. i wkrótce podjął pracę w ówczesnej Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej jako kierownik Filii Zbiorów Specjalnych. Był również zawodowo związany z Instytutem Technologii Eksploatacji w Radomiu, ale do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej wrócił jako zastępca jej dyrektora w 1990 r. I pozostał na tym stanowisku do 2008 r., kiedy odszedł na emeryturę.W latach 1996-2008 był redaktorem naczelnym kwartalnika „Bibliotekarz Radomski”. Sam także publikował w nim teksty. Jerzy Sekulski był również członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Radomskiego Towarzystwa Naukowego i Stowarzyszenia Renesans.