Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Stanisław Kostka, patron Polski              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Cecylówka, Kaplica Świętego Józefa
Dziś jest: Sobota, 18 września 2021

KULTURA

Już jest najnowsza powieść z "kozienickiego" cyklu

środa, 15 września 2021 18:30 / Autor: Kamil Zapora
Ewelina Matuszkiewicz (z prawej) i Sylwia Borek, fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

„Wieża samotności” to tytuł najnowszej powieści Eweliny Matuszkiewicz, której akcja osadzona jest w Kozienicach. Jeszcze przed oficjalną premierą spotkaliśmy się z autorką książki i jej wydawcą Sylwią Borek, aby porozmawiać o fabule, kulisach powstawania i związkach autorki z Kozienicami.

„Wieża samotności” to już czwarta część cyklu, po „Białym latawcu”, „Nocy komety” i „Cudnych manowcach”. Cyklu, który kozieniczanie chętnie nazywają „swoim”, bo akcja tych książek dzieje się w Kozienicach.

Tytuł najnowszej odsłony cyklu, podobnie jak poprzednie, nawiązuje do popularnej piosenki. Tym razem został zaczerpnięty z utworu „Wieża radości, wieża samotności” zespołu Sztywny Pal Azji.

W czwartej części autorka porusza m.in. kwestie związane z macierzyństwem, odwagą i samotnością. Raz jeszcze czytelnicy zanurzą się w perypetie Mai, przed którą stoją wyzwania związane z wychowaniem kilkumiesięcznej córki. Powracają też Adam i Ewa, a ich dzieci rozpoczynają naukę w szkole podstawowej. W Kozienicach zaś dochodzi do zdarzenia, które zmienią życie wielu mieszkańców.

Autorką ukazującego się od 2017 roku cyklu jest Ewelina Matuszkiewicz. Urodzona w Radomiu, kozieniczanka w sercu. Od lat zbiera historie rodzinne i zapisuje je dla swoich dzieci. Mieszka w Warszawie z rodziną, dzieląc czas między pracę zawodową, dom, ogród, czytanie i pisanie. Miłość do Kozienic zaszczepiła w niej pochodząca stąd mama i babcia Czesława Grochowiecka-Jakimow, siostra patrona Kozienickiego Domu Kultury – Bogusława Klimczuka. 

Ewelina Matuszkiewicz zapowiada, że będzie to ostatnia książka z serii i teraz chce poświęcić się innemu projektowi, ale również związanemu z Kozienicami. Pisarka chce zgłębić historię swojego dziadka Pawła Klimczuka i to jaką rolę odegrał w kozienickiej społeczności. Za naszym pośrednictwem zwraca się z prośbą o kontakt do wszystkich osób, które mogły by jej w tym pomóc. Wiadomości do autorki można wysyłać na adres: emmatuszkiewicz(at)gmail.com

Na piątek 17 września na godzinę 18:00 zaplanowano spotkanie z autorką. Będzie to doskonała okazja do zadania pytań na temat dalszych losów bohaterów cyklu czy do zdobycia autografu na egzemplarzu najnowszej książki. Tymczasem zachęcamy do wysłuchania rozmowy Kamila Zapory z Eweliną Matuszkiewicz i Sylwią Borek.