Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

KULTURA

Może do teatru?

poniedziałek, 20 września 2021 12:52 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Teatr Powszechny w Radomiu
Elżbieta Warchoł

Michael Cooney, RYZYKOWNA FORSA. Reżyseria Paweł Pitera. Ryzykowna forsa - farsa jedna z najzabawniejszych, które można zobaczyć na polskich scenach, na deskach radomskiego teatru. Czy można żyć na koszt opieki społecznej, osiągając niezły dochód, bez podatku?! Trzeba mieć dużo kreatywności i żelazne nerwy…. Aż do czasu kontroli urzędu skarbowego a wtedy następuje masa nieporozumień i potęgujące się komplikacje. Piętrzące się absurdy i niespodziewane zwroty akcji, sprawiają że bohaterowie błyskawicznie podejmują zaskakujące decyzje. Jednym słowem szalona komedia i znakomita zabawa !

Spektakle:23, 24, 25 i 26 września 2021 godz.19.00.

Teatr Capitol gościnnie na deskach radomskiego teatru!!! Francis Veber, A MI TO RYBKA! Reżyseria: Marcin Sławiński. Małżeństwo z wieloletnim stażem, w którym rutyna wypełnia codzienne życie, postanawia kupić sobie przyjaciela. Życzeniem żony Christine był co prawda rasowy york, jednak małżonek Jaques wybiera w sklepie zoologicznym mniej absorbujące zwierzę, a mianowicie… rybkę. Od tego momentu ich mieszkanie codziennie powiększa się o kolejnego lokatora. I tak pod ich dach trafia długoletni znajomy, od lat podkochujący się w Christine oraz bezdomna kobieta, szukająca pomocy. A wraz z każdym kolejnym gościem pojawiają się nowe tajemnice, których powiernikiem staje się pływająca w akwarium rybka. Co mąż będzie chciał ukryć przed żoną? I co ona sama zrobiła nieprzyzwoitego? Czy wszystkie skrywane sekrety w końcu wyjdą na jaw czy rybka zachowa je dla siebie…?

Obsada: Joanna Koroniewska, Daria Widawska, Łukasz Nowicki, Andrzej Deskur, Olga Nowicka, Michalina Sosna, Paweł Koślik, Wojciech Solarz /obsada wymienna. Głos Rybki- Cezary Pazura.

Spektakl: 12 października 2021 godz.19.00.

 Wdowy. Chorwacki Teatr Narodowy w Osijeku. Spektakl gościnny z polskim tłumaczeniem. Ubierając dramat w farsę- „Wdowy” Sławomira Mrożka napisane w Meksyku na początku lat 90 i opublikowane w 1992. Akcja dramatu rozgrywa się w nieznanej kawiarni, w której spotykają się dwie wdowy. W trakcie rozmowy dochodzą one do wniosku, że ich zmarli tego samego dnia rano mężowie zginęli pojedynkując się. Okazało się również, że mąż pierwszej wdowy zdradzał ją z drugą wdową, a mąż drugiej wdowy zdradzał ją z pierwszą wdową. W dalszej części utworu, bohaterami są dwaj mężczyźni, którzy próbują zająć pierwszy stolik w kawiarni. Osobami łączącymi obie części są kelner oraz Śmierć, przedstawiona jako ubrana na czarno kobieta. Dwie wdowy biorą ją za trzecią wdowę, a mężczyźni adorują ją i opowiadają o zdarzeniach, które miały miejsce w Ogrodzie Zoologicznym. „Wdowy” zostały napisane przez Mrożka po przebyciu poważnej choroby. Lekkie i humorystyczne podejście do śmierci stanowi odwołanie do kultury meksykańskiej, gdzie tematyka ta podejmowana jest w sztuce zupełnie inaczej, niż w tradycji europejskiej.

Spektakl: 27 września 2021 godz.19.00.

Zespół autorski. Tłumacz: Pero Mioč Reżyser i scenograf: Jasmin Novljaković Scenograf: Davor Molnar Projektant stroju i ruch sceniczny: Jasminka Petek Krapljan Kompozytor: Igor Valeri Projektant światła: Tomislav Kobia

Obsada:PIERWSZA WDOWA- Matea Grabić Ćaćić DRUGA WDOWA- Ivana Soldo Čabraja TRZECIA WDOWA- Ivana Gudelj Tešija PAN PIERWSZY- Antonio Jakupčević PAN DRUGI - Aljoša Čepl KELNER- Miroslav Čabraja PRZEŁOŻONY: Eduard Srčnik SZEPTACZ: Ivana Klaić

Maksim Gorki, Ostatni. Reżyseria Anton Malikov. Bohaterami sztuki są członkowie rodziny Kołomyjcewów: Iwan, brat Jakub, żona Zofia, synowie i córki. Z powodu kłopotów wszyscy zmuszeni są zamieszkać razem w domu Jakuba. Ich życie nie jest sielanką, a wręcz przeciwnie, jest zlepkiem konfliktów, pretensji, wymagań wobec siebie. Iwan to despotyczny ojciec i mąż, który wychowuje dzieci w kłamstwie. Ostatnio stracił władzę, moc i szacunek innych, co potęguje jego sadyzm i okrucieństwo. Różni się od niego Jakub, łagodny, samotny i śmiertelnie chory człowiek. Pomimo nie najlepszych relacji, w trudnej sytuacji decyduje się pomóc rodzinie Iwana. Codzienne rodzinne konflikty pokazują, jak trudną społecznością jest rodzina. W spektaklu obserwujemy pełen wachlarz skontrastowanych ze sobą postaci i sprzecznych cech charakteru Rodzina Kołomyjcewów staje się lustrem upadku światowego ładu i porządku. Czy „Ostatni” dają nadzieję na nowe życie, na rozpoczęcie wszystkiego od nowa? Niezwykle aktualny, pełen emocji tekst, we współczesnej inscenizacji i reżyserii Antona Malikova.

2 października 2021 godz.19.00-premiera! Spektakle: 3, 7, 8, 9, 10 października 2021 godz.19.00.

Daszeńka. Adaptacja, reżyseria i scenografia: Marek Zákostelecký. Które dziecko nie marzy o tym, aby mieć szczeniaczka? Nasz najnowszy spektakl nawiązuje do tego dziecięcego marzenia – opowiada o psim dzieciństwie i dorastaniu. Jego bohaterka, urocza foksterierka Daszeńka z pasją gania za własnym ogonem, jest smakoszem mleka, uwielbia bajki na dobranoc, rozrabia i psoci, ma przy tym nieprzebrane pokłady wdzięku, zadaje morze pytań i nieustannie dziwi się wszystkiemu. Skądś to znamy? Bezpretensjonalna, zabawna historia o uczeniu się świata, poznawaniu reguł i zdobywaniu doświadczenia, ale także o odpowiedzialności, jaka wiąże się z posiadaniem zwierzątka. Klasyka literatury dziecięcej w atrakcyjnym teatralnym wydaniu. Spektakl w niedzielę 26 września 2021 r godz.13.00.