Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Niedziela, 23 stycznia 2022

KULTURA

Czytamy Gombrowicza. Teatr Powszechny w Radomiu zaprasza

środa, 01 grudnia 2021 13:23 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Teatr Powszechny w Radomiu
Elżbieta Warchoł

W mikołajkowy wieczór radomski teatr zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Czytamy Gombrowicza”. Już w najbliższy poniedziałek, 6 grudnia na scenie Kotłownia odbędzie się czytanie opowiadania „Na kuchennych scodach” w reżyserii Grzegorza Dębowskiego.

W czerwcu  rozpoczęliśmy cykl „Czytamy Gombrowicza”, który potrwa do końca roku. Podczas spotkań prezentujemy mniej popularne utwory pisarza. Czytania reżyserują znani twórcy teatralni i filmowi, a biorą w nich udział aktorzy radomskiego teatru oraz młodzież szkół średnich - mówi Anna Pietruszka konsultant programowy Teatr Powszechny w Radomiu. Jako kolejne czytane będzie opowiadanie „Na kuchennych schodach” napisane w 1929 r. Pisarz opublikował je dopiero po śmierci ojca w 1937 r. w jesiennym numerze prestiżowego pisma Skamander - dodaje Anna Pietruszka. Fascynacja służącą, pociąg seksualny odczuwany przez człowieka wykształconego i znajdującego się wysoko w hierarchii społecznej w stosunku do osoby prostej, prymitywnej, „z nizin społecznych”, tyrania konwenansów, które jak pancerz więzią ulegającą im osobę – oto tematy gombrowiczowskie par excellence, które z niezwykłą siłą i sugestywnością pojawiają się w tym młodzieńczym utworze.

Opiekę artystyczną czytania obejmie Grzegorz Dębowski. Twórca jest absolwentem Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Reżyser popularnego serialu telewizyjnego „Barwy szczęścia”. Współpracował przy produkcji takich filmach jak „Ida”, „Jestem Bogiem”, „Galerianki”.

Czytać będą: Izabela Brejtkop, Joanna Jędrejek, Iwona Pieniążek, Joanna Zagórska, Marek Braun, Mateusz Paluch. Po czytaniu rozmowę o tekście

Wstęp na spotkanie jest wolny. 6 grudnia godz. 18.00, Scena Kotłownia.

Cykl „Czytamy Gombrowicza”  realizowany jest w ramach zadania „XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski – działania okołofestiwalowe”.Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Gminy Miasta Radom.