Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Tomasz Apostoł
Dziś jest: Niedziela, 03 lipca 2022

KULTURA

Koncert dla ofiar wojny

wtorek, 14 czerwca 2022 00:03 / Autor: Wojciech Sałek
foto: medial/organizator
Wojciech Sałek

W piątek 24 czerwca w restauracji Teatralna o godz. 19.00 zagra jedyny koncert w Radomiu Trio Mandili,czyli Mariam Qurasbediani, Tatuli Mgeladze i Tako Tsiklauri pochodzące z Gruzji. Dziewczyny z Trio Mandili prowadzą fundację Mandili Cares, która pomaga ofiarom wojny w Ukrainie. Dochód z koncertu zostanie przekazany na rzecz ofiar wojny.

Wszystko zaczęło się w 2014 roku. Wtedy to dziewczyny opublikowały w internecie film nagrany telefonem podczas spaceru. Na nagraniu słychać jak śpiewają ludową pieśń Apareka. Film ma dziś już kilka milionów wyświetleń.

Trio Mandili kręci filmy w amatorskim stylu, nagrywając swój śpiew telefonem komórkowym. Przyciągają rzesze słuchaczy. Tercet promuje nieraz mało znaną muzykę ludową, podkreślając jej wartość i piękno.
Dziewczyny zyskały fanów z całego świata. Zespół ma ponad 1 milion 250 tysięcy subskrybentów i 25 milionów wyświetleni na YouTube.

Tercet korzysta z akompaniamentu, który jest wykonywany na panduri. Jest to tradycyjny instrument strunowy gruzinów.

A skąd nazwa zespołu? Mandili jest rodzajem opaski zakładanej na głowę. Tę część garderoby przeznaczono do noszenia przez kobiety. Tradycja nakazuje mężczyznom zażegnać konflikt, jeśli kobieta rzuci między nich mandili.

Po ataku Putina na Ukrainę Trio Mandili zaangażowało się w pomoc osobom dotkniętym wojną. Gruzinki jeżdżą po Europie i dają charytatywne koncerty, z których dochód przekazywany jest ofiarom wojny z Rosją.

Początek koncertu Tria Mandili w restauracji Teatralna w piątek, 24 czerwca o godz. 19. Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona.

Więcej informacji pod nr telefonu:
606 30 40 51 i pod adresem mailowym: medial@vp.pl.
Rezerwacja miejsc pod nr telefonu 48 363 77 63.

Patronem koncertu jest Radio Plus Radom.