Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Roch
Dziś jest: Wtorek, 16 sierpnia 2022

Kino

Znamy program tegorocznej edycji Kameralnego Lata

środa, 29 czerwca 2022 09:47 / Autor: Magdalena Król
fot. Organizatorzy
Magdalena Król

W tym roku odbędzie się jubileuszowa 15. edycja Kameralnego Lata. Celem imprezy jest szeroko rozumiana promocja wartościowego kina, edukacja filmowa młodzieży oraz wymiana doświadczeń pomiędzy przedstawicielami młodej branży filmowej.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się w niedzielę, 3 lipca, o godzinie 16:30 w Muszli Koncertowej w parku im. T. Kościuszki, a uświetni je koncert „Viking Goddesses” w wykonaniu braci Stechek.

Pierwszego dnia festiwalu zaplanowano także plenerowy pokaz filmowy w Kinie Samochodowym.  Na ekranie zagości produkcja w klimacie kina drogi - „Thelma i Louise” (reż. Ridley Scott). Projekcja odbędzie się w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni przed hipermarketem Castorama. Start o 21:30.

We wtorek 5 lipca w ramach międzynarodowych warsztatów „TOGETHER – ToGetThere” w Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu odbędzie się debata „Film jako nowoczesne narzędzie profilaktyki społecznej edukacji”, którą poprowadzi dyrektorka organizacyjna festiwalu – Karolina Adamczyk.

Mieszkańcy Radomia mogą także wziąć udział w bezpłatnym i otwartym cyklu AKADEMIA ZAWODOWCÓW, w ramach którego artyści opowiedzą o kulisach pracy w branży filmowej. W programie między innymi wykład aktorki i dyrektorki Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu – Małgorzaty Potockiej oraz aktorów Alana Bochnaka i Wojciecha Ługowskiego. Spotkania odbędą się 5,6 i 7 lipca na Scenie Kotłownia. Start o godzinie 18:00.

Podczas cyklu KAMERALNE LATO DZIECIOM, który odbywa się w ramach Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej 6 lipca o 11:00, młodzież z Radomia weźmie udział w pokazie filmu „Puls Sióstr”, a następnie w specjalnie zaprojektowanych dla nich warsztatach. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich chętnych. 

W ramach cyklu NIEBO NAD RADOMIEM 5, 6 i 7 lipca na Dziedzińcu Hufca ZHP Radom-Miasto (Rynek 1) odbędzie się przegląd reżyserskich dokonań jednego z bardziej cenionych twórców światowego kina - Clinta Eastwooda. Widzowie zobaczą filmy „RICHARD JEWELL”, „SULLY” oraz „CRY MACHO”. Początek pokazów o godz. 21:30.

Nowością w programie jubileuszowej edycji festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, który odbędzie się 8 lipca w ramach części konkursowej KAMERALNEGO LATA czyli FREEDOM Film Festival. Widzowie wezmą udział otwartych i bezpłatnych projekcjach, w których będzie można obejrzeć filmy z najdalszych zakątków świata.

W ramach FREEDOM Film Festival odbędą się w tym roku także stałe elementy programu każdej edycji KAMERALNEGO LATA - Ogólnopolski Konkurs Filmów Krótkometrażowych (6-7 lipca) oraz Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK (4 lipca).

Widzowie wezmą również udział w wyjątkowym Przeglądzie Filmów Ukraińskich, podczas którego obejrzą 5 krótkometrażowych produkcji. Pokaz zaplanowano 8 lipca o godzinie 21:30 w Kamienicy Deskurów.

9 lipca o godzinie 18:00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA odbędzie się DEBATA O WOLNOŚCI, podczas której o różnych aspektach wolności rozmawiać będą uznane osobistości ze świata kina i kultury: Łukasz Jasina, Chris Niedenthal, Małgorzata Potocka oraz Mariusz Wilczyński. Spotkanie poprowadzi dyrektor artystyczny festiwalu - Łukasz Adamski.

15. edycja wydarzenia to także liczne wydarzenia branżowe w ramach sekcji SCRIPTMARKET.PRO (7-9 lipca). W trakcie festiwalowego tygodnia odbędą się spotkania ze specjalistami z branży filmowej, warsztaty oraz debata na temat systemu produkcji filmów krótkometrażowych w Polsce. Młodzi twórcy będę mieli szansę na zaprezentowanie swoich projektów filmowych podczas sesji pitchingowych.

Zwieńczeniem jubileuszowej edycji festiwalu będzie uroczysta gala finałowa, podczas której poznamy zwycięzców konkursów filmowych. Uroczystość odbędzie się 9 lipca o godzinie 20:30 w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Program jubileuszowej edycji KAMERALNEGO LATA obfituje również w otwarte wydarzenia kulturalne. Mieszkańcy Radomia mogą bezpłatnie wziąć udział w koncertach oraz wieczorach muzycznych w klubie festiwalowym.
Szczegółowy program wydarzeń otwartych jest dostępny na stronie festiwalu: https://kameralnelato.pl/

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu jest bezpłatny. Wejściówki na pokazy filmowe można odbierać w dniu projekcji w biurze festiwalowym.

Szczegółowe informacje o festiwalu dostępna są także na profilu wydarzenia na Facebooku.