Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

KULTURA

Spotkanie z Mariuszem Brymorą

piątek, 09 grudnia 2022 09:32 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto za: Fb MBP w Radomiu
Elżbieta Warchoł

Mariusz Brymora spotka się w piątek, 9 grudnia 2022 roku z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu. Odbędzie się także promocja jego książki pt: Spowiedź ambasadora. Spotkanie odbędzie się w MBP przy ul. Piłsudskiego 12. Początek o godz. 18.

Jak zapowiada Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu: Mariusz M. Brymora – to zawodowy dyplomata. Ukończył filologię angielską na UMCS w Lublinie oraz studia podyplomowe z zakresu historii i kultury brytyjskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Ruskin College w Oksfordzie. Pracował jako nauczyciel akademicki oraz tłumacz języka angielskiego. W latach 1994–1998 był radnym Rady Miejskiej Radomia, a przez ostatni rok kadencji wiceprezydentem. Od 1999 roku pracuje w służbie zagranicznej, gdzie pełnił funkcje zastępcy konsula generalnego w Chicago, radcy ds. dyplomacji publicznej Ambasady RP w Waszyngtonie i konsula generalnego w Los Angeles. W centrali MSZ był m.in. wicedyrektorem Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej: nadzorował działalność promocyjną polskich placówek. Przetłumaczył m.in. dwa opowiadania Bernarda Malamuda wydane w tomie zbiorowym Żydoptak (Wydawnictwo Literackie, Kraków 1989). Autor Historii polskiej dyplomacji w Stanach Zjednoczonych 1919– 2019 (2020), oraz jej wersji angielskojęzycznej One Hundred Years of Polish Diplomatic Presence in the United States 1919–2019. Był współautorem i redaktorem albumu 400 Years of Polish Immigrants in America, wydanego w 2008 roku z okazji czterechsetnej rocznicy przybycia pierwszych Polaków do Jamestown w Wirginii.

Spowiedź ambasadora to opracowane przez Mariusza Brymorę i poprzedzone jego wstępem pamiętniki Romualda Spasowskiego. W 1986 roku pamiętniki Spasowskiego zostały wydane w USA pt. The Liberation of One, a wkrótce potem przetłumaczone na niemiecki i francuski. Nigdy jednak nie doczekały się polskiego wydania. Dopiero teraz, po 36 latach od ich amerykańskiej premiery, trafiają do polskiego czytelnika - czytamy w zapowiedzi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.