Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski
Dziś jest: Piątek, 03 maja 2024

KULTURA

Bangladeskie klimaty w PIK-u

czwartek, 23 marca 2023 09:21 / Autor: Magdalena Król
fot. PIK
Magdalena Król

Będzie można zetknąć się z kulturą Bangladeszu, a to wszystko za sprawą wystawy "Opowieści z Bangladeszu", którą można oglądać w Galerii na Piętrze. Ekspozycja będzie czynna do 12 kwietnia.

Wystawa stanowi graficzną opowieść o różnicach ale i podobieństwach między tym krajem i Polską. A więcej o tym będzie można usłyszeć 12 kwietnia o godz. 11:00. Wtedy to w Powiatowym Instytucie Kultury zaplanowano finisaż ekspozycji i spotkanie z Talhą Bin Shams. Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00 albo po wcześniejszym umówieniu się pod adresem: sekretariat@pik.radom.pl.

Autorami wystawy są Talha Bin Shams oraz Dilruba Zaman. Pierwszy z autorów urodził się w mieście Saidpur na północy Bangladeszu. Studiował malarstwo i projektowanie podczas studiów licencjackich. Później artysta kształcił się w zakresie nauk społecznych na Uniwersytecie w Dhaka w Bangladeszu. W 2019 roku przyjechał do Polski na studia na kierunku komunikacja międzykulturowa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Talha jest artystą wszechstronnym: maluje, rysuje, a także tworzy murale. Pracuje przede wszystkim w technice akrylowej zarówno na płótnie, jak i na papierze. W większości prac posługuje się także tuszem i węglem. Swoje prace prezentował na kilku wystawach zarówno w stolicy Bangladeszu Dhace, jak i w Polsce: w Lublinie, Radomiu oraz Kazimierzu Dolnym, a ostatnio w Chełmie. W swojej pracy artystycznej kładzie szczególny nacisk na przedstawienie wielowiekowych i wielokulturowych tradycji swojego ojczystego kraju.

Dilruba Zaman, współautorka wystawy, pochodzi z Dhaki w Bangladeszu. Studiowała rysunek i malarstwo na studiach licencjackich. Pracowała jako grafik, nauczycielka plastyki, współpracowała również, jako pracownik socjalny z Czerwonym Krzyżem w Bangladeszu, Wielkiej Brytanii i Francji. Od dzieciństwa fascynowało ją rysowanie i malowanie. W swojej twórczości skupia się na naturze. Obecnie mieszka we Francji. Jest artystką, która uwielbia bawić się kolorami.

- "Opowieści z Bangladeszu" to pierwsza wystawa w "Galerii na Piętrze" zagranicznych twórców. Pierwsza, ale na pewno nie ostatnia. W końcu kwietnia nasza galeria będzie świętowała pierwsze urodziny. Na dokładne podsumowania, przestawienie dalszych planów jeszcze przyjdzie czas. Wydaje nam się jednak, że to był dobry czas - tyle różnorodnych ekspozycji, tylu gości - mówi Renata Metzger, dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury.

Patronat nad "Galerią na Piętrze" sprawuje starosta radomski Waldemar Trelka.