Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Zygmunt, król i męczennik
Dziś jest: Czwartek, 02 maja 2024

Koncerty

Jesień z szantami w Radomiu czyli Rafa 2023

środa, 15 listopada 2023 20:19 / Autor: Wojciech Sałek
foto: organizatorzy
Wojciech Sałek

W sobotę 18 listopada odbędą się 43. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „RAFA 2023”. To jeden z najstarszych festiwali szantowych w Polsce. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich miłośników muzyki spod znaku żagli i wiatru do Domu Kultury Idalin w Radomiu.

Początki RAFY sięgają 1980 roku, kiedy to Roman Dąbrowski zaprosił do Radomia zespół „Stare Dzwony” i od tego się zaczęło.

A w tym roku podczas RAFY wystąpią zespoły Cztery Refy, jeden z najstarszych istniejących szantowych zespołów, radomski Kliper oraz Roman Tkaczyk

A jak będzie wyglądać tegoroczna "Rafa" o tym opowiedział Rafał Błędowski, dyrektor artystyczny Ogólnopolskich Radomskich Spotkań z Piosenką Żeglarską „RAFA”, z którym rozmawiał Wojtek Sałek:

Twórcą tych szantowych spotkań był Roman Dąbrowski, który w 1980 roku zaprosił do Radomia zespół „Stare Dzwony”, co zaowocowało wydaniem pierwszej w Polsce płyty z piosenkami żeglarskimi. W kolejnych latach oprócz koncertów zaproszonych gości organizowano także konkursy, w których brały udział zespoły amatorskie.

W roku 1989 organizację „RAFY” przejął Harcerski Klub Turystyczny „BRA-DE-LI” z druhną Magdaleną Bieńkowską na czele. To dzięki jej ambicji „RAFA” stała się imprezą ogólnopolską.

Z roku na rok zyskiwała coraz większą popularność. Do Radomia przyjeżdżali artyści i amatorzy śpiewający szanty z całej Polski. Wraz ze wzrostem popularności tej imprezy rósł jej prestiż. Od 2016 roku organizacją „Rafy” zajmuje się Dom Kultury „Idalin” w Radomiu.