Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

KULTURA

Niedziela Palmowa w skansenie

sobota, 16 marca 2024 23:04 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Obchody Niedzieli Palmowej organizuje w niedzielę, 24 marca 2024 roku Muzeum Wsi Radomskiej.

W programie Niedzieli Palmowej w skansenie: Msza święta, kiermasz wielkanocny, otwarcie wystawy ceramiki, warsztaty pisania pisanek, finał konkursu na palmę wielkanocną oraz dwie inscenizacje historyczne z czasów Powstania Styczniowego. Odbędzie się także otwarcie dla turystów dworu z Pieczysk w nowej aranżacji.

Na obchody Niedzieli Palmowej zaprasza dyrektor Ilona Jaroszek:

W programie Niedzieli Palmowej w skansenie zaplanowano także dwie inscenizacje nawiązujące do wydarzeń z Powstania Styczniowego - zapowiada Przemysław Bednarczyk kierownik Działu kultury wsi:

Niedziela Palmowa w skansenie 24 marca 2024 roku od godz. 10 do 18.

Program

10.00 – 18.00: Kiermasz wielkanocny – spotkanie z twórcami ludowymi, którzy zaprezentują własnoręcznie wykonane palmy, pisanki, koszyki, ceramikę. Zespół wiatraków.

11.30: Wystawa ceramiki Tomasza Skiby i Radosława Koniarza. Kurnik z Konar.

11.30 – 17.00: Warsztaty pisania pisanek techniką batikową. Ośrodek Edukacji Muzealnej.

12.00: ogłoszenie wyników konkursu pt. „Tradycyjna palma wielkanocna regionu radomskiego” i wręczenie nagród laureatom. Kaplica z Rdzuchowa - Kolonii (wystawa pokonkursowa „Tradycyjna palma wielkanocna regionu radomskiego”).

12.45: Formowanie procesji przed budynkiem Ekonomii Dworskiej z Wilkowa

13.00: Msza święta celebrowana przez ks. Biskupa Marka Solarczyka w zabytkowym kościele z Wolanowa pod wezwaniem św. Doroty na terenie muzeum; podczas mszy diakoni Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu wykonają Pasję – utwór muzyczny poświęcony męce i śmierci Zbawiciela. Śpiewami będzie kierował ks. Andrzej Zarzycki.

14.30: Uroczyste otwarcie Dworu z Pieczysk z nową aranżacją. Przedstawia ona wyposażenie i wystrój dworu z początku II połowy XIX wieku i nawiązuje do okresu Powstania Styczniowego, a więc czasów w których urodził się i dorastał Czesław Tański – a był to właśnie Dwór z Pieczysk. Czesław Tański to pionier polskiego lotnictwa i szybownictwa.

15. 00: Inscenizacja bitwy Powstania Styczniowego 1863-1864 oraz ekspozycja stała Muzeum Wsi Radomskiej uzupełniona o aranżacje świąteczne.