Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy
Dziś jest: Sobota, 22 czerwca 2024

KULTURA

Nocne atrakcje w Opocznie i Maleńcu

środa, 15 maj 2024 15:39 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Marcin Prejs | Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Będą walki rycerskie, ale też ciekawe wystawy. Muzeum Regionalne w Opocznie zaprasza na Europejską Noc Muzeów. Z kolei galaktyczne atrakcje i zapiekanki z pieca chlebowego zapewnia muzeum w Maleńcu.

W obchody Europejskiej Nocy Muzeów włącza się jak co roku Muzeum Regionalne w Opocznie. Na najbliższą sobotę placówka przygotowała dużo atrakcji. Jak wyjaśnia dyrektor Adam Grabowski to przede wszystkim otwarcie dwóch wystaw. Pierwsza „Marian Zach - Hubalczyk, Kolekcjoner, Artysta” pochodzi ze zbiorów własnych. Będzie można na niej zobaczyć wyjątkowy zbiór kilkuset niezwykle cennych eksponatów, głównie militariów, ale też orderów i odznaczeń. Wszystkie z nich pochodzą z prywatnej kolekcji śp. płk. Mariana Zacha. Otwarcie wystawy o godzinie 19. Godzinę później, czyli o 20 otwarta zostanie wystawa „Wojowie, rycerze, żołnierze” ze zbiorów Piotra Gajdy oraz Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Zobaczymy na niej rozwój uzbrojenia historycznego oraz przekształcanie się formacji wojskowych od czasów wojów wczesnopiastowskich. – A na dziedzińcu zamkowym nie zabraknie także pikniku średniowiecznego. Bractwo Rycerskie Ziemi Sieradzkiej przygotowało wiele atrakcji w postaci walk rycerskich, pokazów łuczniczych czy prezentacji charakterystycznych dla epoki strojów – mówi Adam Grabowski.

W Europejską Noc Muzeów włącza się także Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu. Od godziny 20 będzie można tam spotkać się z dawnymi technologiami i klasyką kina science-fiction. Będą galaktyczne potwory oraz podróże w czasie i przestrzeni. Skosztować będzie można również zapiekanek z pieca chlebowego lub kiełbasek z grilla. Dla chętnych także plenerowa sauna opalana drewnem.