Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Dziś jest: Wtorek, 25 czerwca 2024

Muzea

Spędź noc w kozienickim Muzeum

środa, 22 maj 2024 13:20 / Autor: Kamil Zapora
Kamil Zapora

Gmina Kozienice oraz Muzeum Regionalne w Kozienicach zapraszają na Noc Muzeów, która odbędzie się 25 maja 2024 r. Głównym motywem tegorocznej edycji imprezy będzie natura. Nie zabraknie także szeregu innych atrakcji. W programie: wernisaż wystawy „Pronatura”, pokaz kulinarny oraz występy muzyczne. Inicjatywa rozpocznie się o godz. 17.00 i potrwa do ok. godz. 23.00.

Harmonogram Nocy Muzeów:

- 17:00-18:00: wernisaż wystawy Pronatura: Prace artystów Stowarzyszenia „Stacja Kultura";
- 18:10-18:30: występ Karola Zielińskiego, cz. I (harmonijka ustna);
- 18.45-19.30: pokaz kulinarny Jana Kuronia, cz. I;
- 19.40-20.00: występ Karola Zielińskiego, cz. II (harmonijka ustna);
- 20:30-21:00: pokaz kulinarny Jana Kuronia, cz. II;
- 21.30-22:30: koncert Łukasza Jemioły (gitara, śpiew);
22:30: ostatnie wejście na sale wystaw

Kozienicką Noc Muzeów rozpocznie wernisaż wystawy Pronatura: Prace artystów Stowarzyszenia „Stacja Kultura". W Kozienicach zostanie zaprezentowane m.in. malarstwo Giny Malinowski (prezeski stowarzyszenia), Bernadetty „Bety” Sudnikowicz, Jacka Jurewicza. Ich dorobek artystyczny jest bogaty, a portfolio obejmuje dziesiątki wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju oraz za granicą. Zbliżająca się wystawa będzie twórczym rozwinięciem fascynacji artystów kwiatami, lasem, łąką...

Oprawę muzyczną zapewnią dwaj muzycy. Pierwszym z nich jest Karol Zieliński, harmionijkarz, autor tekstów, były członek duetu Marcin & Karol (blues, poezja) oraz aktualny muzyk w zespole Swoo High (blues, funky, soul). W 2018 r. wydał autorską płytę Pieśni nadziei. Jego występ zostanie podzielony na dwie części.

Kropkę nad „i” podczas wieczoru postawi Łukasz Jemioła, specjalizujący się w muzyce lat 50. oraz 60. XX w. Jest on laureatem licznych konkursów. Z powodzeniem radził sobie w X Factorze, zdobył m.in. I nagrodę na „Grechuta Festiwal” (2014), główną nagrodę na 45. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2009), I nagrodę na Festiwalu Piosenki Filmowej w Toruniu (2012). Współpracował z Włodkiem Pawlikiem, Marylą Rodowicz, Arturem Andrusem i innymi gwiazdami estrady.

Wzorem lat ubiegłych nie zabraknie także „czegoś dla ciała” – pokazu kulinarnego (podzielonego na dwie części). Ten poprowadzony zostanie przez Jana „Jaśka” Kuronia, syna Macieja, kontynuującego kuchenne tradycje rodzinne. Jest on znany m.in. ze swojej aktywności w mediach społecznościowych i tradycyjnych, w których prezentuje sprawdzone sposoby na smaczne oraz proste w przygotowaniu dania. W Kozienicach zaprezentuje część swoich umiejętności, jak również podzieli się anegdotami z gotowaniem w tle.