Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: Sobota, 13 lipca 2024

KULTURA

Kolonialne malowidła ścienne z Chajul w Gwatemali. Wystawa w muzeum

piątek, 14 czerwca 2024 22:54 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

To światowa premiera i światowe osiągnięcie polskich uczonych! Wystawa pt: Barwy przeszłości i teraźniejszości. Kolonialne malowidła ścienne z Chajul w Gwatemali została otwarta 14 czerwca 2024 roku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.  Ekspozycja dokumentuje prace archeologiczne i konserwatorskie, które zrealizowane zostały w latach 2015-23 przez polskich uczonych z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz życie dzisiejszych Majów Ixil.

Wystawa pt: Barwy przeszłości i teraźniejszości. Kolonialne malowidła ścienne z Chajul w Gwatemali jest fotograficzną dokumentacją wyników badań prowadzonych przy odkrywaniu i konserwacji unikatowych w skali światowej malowideł z XVII i XVIII wieku, odnalezionych w Chajul w górzystej części Gwatemali. Malowidła ścienne odkryte w Chajul są wyjątkową częścią dziedzictwa historycznego Majów Ixil. Przez dziesięciolecia pozostawały ukryte pod warstwami białej farby pokrywającej ściany kilku domostw. Zespół uczonych z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod kierunkiem prof. Jarosława Źrałki, przeprowadził konserwację oraz gruntowne badania nad malowidłami, które łączą w sobie elementy kultury majańskiej i europejskiej. Zespołowi badawczemu z Krakowa udało się dotrzeć do siedmiu domostw, spośród których trzy zostały zakonserwowane w latach 2015-2023. Prof. Jarosław Źrałka z Uniwersytetu Jagiellońskiego:

Wystawie towarzyszą zabytki etnograficzne jak: stroje, maski, maszyna do szycia, przedmioty kultu religijnego. Zabytki pochodzą ze zbiorów: Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Wsi Radomskiej.

Fotografie: Robert Słaboński. Kuratorzy wystawy: Paweł Cyganiewicz, Dorota Pogodzińska, Ilona Pulnar-Duszyk.

Wystawa będzie czynna do października 2024 roku.