Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: Sobota, 13 lipca 2024

KULTURA

3. FREEDOM Film Festival. Jury konkursów filmowych

poniedziałek, 24 czerwca 2024 18:30 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Film Forum
Elżbieta Warchoł

10 lipca 2024 roku rozpocznie się 3. edycja FREEDOM Film Festival, a wraz z nią dwa konkursy kina krótkometrażowego. Kto oceni prezentowane w nich filmy? Przedstawiamy składy jurorskie Ogólnopolskiego i Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych.

Mocne składy jurorskie to coś, czym FREEDOM Film Festival może szczycić się od początku swego istnienia. W poprzednich latach w jury konkursów zasiadali m.in. legenda polskiego kina Krzysztof Zanussi, wybitny fotograf Chris Niedenthal, członkini Amerykańskiej Akademii Filmowej Agnieszka Glińska, laureatka Oscara prof. Ewa Braun, oraz wschodzące gwiazdy światowego kina, takie jak polsko-szwedzki reżyser Magnus von Horn czy polsko-amerykańska aktorka Lena Góra. Trzecia edycja festiwalu również nie zawodzi pod tym względem. W gronie jurorów zgromadzono nazwiska równie istotne w branży filmowej, co rozpoznawalne przez masową publiczność. Poznajcie jurorów konkursów 3. edycji FREEDOM Film Festival.

 

Jury Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Krótkometrażowych

Przewodniczącym Jury Konkursu Polskiego podczas 3. edycji FREEDOM Film Festival został Paweł Maślona - reżyser i scenarzysta, którego najnowszy film “Kos” został nagrodzony na 48. FPFF Złotymi Lwami i uhonorowany w 8 innych kategoriach. Maślona jest też twórcą nagradzanych filmów krótkometrażowych “Tylko dla obłąkanych” i “Magma” oraz autorem scenariusza do filmu “Demon” Marcina Wrony. Jego debiut “Atak Paniki” został zakwalifikowany do konkursu głównego 53. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlovych Warach. Był to jeden z najbardziej spektakularnych debiutów polskiego kina ostatnich lat. Zaraz po tym reżyser został nominowany do prestiżowej nagrody Paszportów “Polityki” oraz do Orłów w kategorii Odkrycie Roku.

W szeregach polskiego jury zasiądzie także Anna Waśniewska-Gill - producentka i doktorantka PWSFTviT w Łodzi oraz członkini Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. W 2023 roku dołączyła do Klaudiusza Frydrycha, tworząc studio produkcyjne Wonder X, w którym rozwija projekty fabularne. Przez ostatnie 10 lat zarządzała produkcją filmów fabularnych w TVN Warner Bros. Discovery. Jej dorobek obejmuje tytuły, takie jak film “Doppelgänger. Sobowtór” i serial “25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka, przeboje komediowe “Podatek od miłości” w reżyserii Bartłomieja Ignaciuka, “Czarna owca” w reżyserii Aleksandra Pietrzaka czy “Na twoim miejscu” w reżyserii Antonio Galdameza.

 

Do grona jurorów dołączył także znawca sztuki operatorskiej. Jest nim absolwent realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii w Szkole Filmowej w Katowicach Łukasz Gutt - członek Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej oraz PSC - Polskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Łukasz Gutt w 2011 roku zadebiutował filmem “Ki” Leszka Dawida, który był prezentowany m.in. na MFF w Wenecji. Został za niego nagrodzony w Konkursie Debiutów Operatorskich na Camerimage. Z Leszkiem Dawidem współpracował także przy filmie “Broad Peak”, za który został nominowany do Polskich Nagród Filmowych za najlepsze zdjęcia. W swoim dorobku ma też wiele innych nagradzanych filmów, w tym “Panie Dulskie” i “Kamerdynera” Filipa Bajona (Srebrne Lwy na 43. FPFF w Gdyni, nominacja do nagrody głównej w Konkursie Filmów Polskich na Festiwalu Camerimage 2018 oraz do nagrody PSC), “Performera” i “Serce miłości” Łukasza Rondudy (nagroda Jantar za zdjęcia na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie) czy “Świętego” Sebastiana Buttnego. Jest też współautorem zdjęć do zagranicznych seriali - “The Tunnel” oraz “Becoming Elizabeth”. W 2021 roku współreżyserował i zrealizował zdjęcia do filmu fabularnego “Wszystkie nasze strachy”, za który otrzymał m.in. Nagrodę Główną i Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia na 46. FPFF w Gdyni. Laureat nagrody Orzeł w kategorii Odkrycie roku (2022).

Skład tegorocznego jury tradycyjnie domyka Anna Mucha, która od kilkunastu lat jest dobrze znana radomskiej publiczności jako ambasadorka i jurorka Kameralnego Lata. Mucha ma na koncie wiele ról kinowych, telewizyjnych i teatralnych, które są dowodem jej aktorskiej wszechstronności. Grała u tak cenionych reżyserów, jak Andrzej Wajda (“Korczak”, “Panna Nikt”), Steven Spielberg (“Lista Schindlera”), Olaf Lubaszenko (“Chłopaki nie płaczą”, “Single i Remiksy”, “Single po japońsku”) czy Juliusz Machulski. Nie straszne jej też produkcje popularne, jak chociażby znane całej Polsce seriale telewizyjne, czy filmy “Och Karol 2” i “Wkręceni” Piotra Wereśniaka oraz “Pitbull” i “Niewidzialna wojna” Patryka Vegi. Znana jest również z desek teatru. W tej chwili można oglądać aktorkę w wyprodukowanym przez nią spektaklu “O mało co…”,  w którym gra główną rolę. Aktorka oprócz działalności twórczej przez wiele lat była również recenzentką wydarzeń kulturalnych w TVP i w Radiostacji. Współtworzyła felietony i popularnego bloga. Ponadto, w 2010 roku wyprodukowała i wyreżyserowała dokument “Wędrowcy – Wigilia 2010”, który obejrzało ponad 3 miliony telewidzów.

Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych

Na czele Jury Konkursu Międzynarodowego zasiada w tym roku Olaf Lubaszenko - aktor, reżyser teatralny i filmowy. Członek Europejskiej Akademii Filmowej. Stworzył jedne z najciekawszych kreacji aktorskich polskiego kina. Zagrał m.in. w “Krótkim filmie o miłości”’ Krzysztofa Kieślowskiego, “Marcowych migdałach” Radosława Piwowarskiego, “Historii niemoralnej” Barbary Sass. W swoim dorobku ma jedne z najbardziej kultowych dzieł polskiej kinematografii po 1989 roku. Jest odtwórcą głównych ról w słynnych filmach Władysława Pasikowskiego: “Krollu”, “Psach”, “Słodko gorzkim” czy “Demonach wojny wg Goi” oraz autorem uwielbianych komedii sensacyjnych, takich jak “Sztos”, “Chłopaki nie płaczą”, “Poranek kojota”, “E=mc2”. Najnowsze produkcje z jego udziałem to m.in. seriale “Rafi”, “Lipowo. Zmowa milczenia”, “Krew” oraz filmy oryginalne Netflixa, takie jak “Ostatnia wieczerza”, “W lesie dziś nie zaśnie nikt”. W 2024 premierę ma film fabularny “Napad” Michała Gazdy, gdzie aktor wciela się w główną rolę oraz serial “Czarne stokrotki” produkcji Canal+, który znalazł się na liście najlepszych tytułów Variety po festiwalu MIPCOM w Cannes.

Jurorką MKFK została także Izabela Kiszka-Hoflik - absolwentka UAM i studium menedżerów kultury SGH, członkini Europejskiej Akademii Filmowej i Stowarzyszenia Kobiet Filmu. W latach 2001–2004 pracowała jako rzecznik prasowy Festiwalu Filmowego i Artystycznego “Lato filmów” w Kazimierzu. W latach 2000–2005 pełniła funkcję redaktora prowadzącego seriali i filmów fabularnych w Agencji Filmowej TVP. W tym czasie była też m.in. współpomysłodawcą Festiwalu Kina Niezależnego w TVP2 i asystentem Dyrekcji FPFF w Gdyni. W 2005 roku dołączyła do zespołu nowo powstałego PISF, w którym od początku pracowała w dziale współpracy międzynarodowej. W 2010 roku została szefem działu, a w 2012 Pełnomocnikiem Dyrektora PISF ds. Współpracy Międzynarodowej. Od marca 2016 roku Pełnomocnik Dyrektora PISF ds. Produkcji Filmowej. W lutym 2018 roku odeszła z PISF i założyła własną firmę IKH Pictures Promotion/Production, w której zajmuje się sprzedażą oraz produkcją polskich filmów. Głównym obszarem jej zainteresowań są debiuty oraz koprodukcje międzynarodowe.

Kolejnym wielkim nazwiskiem w Międzynarodowym Jury 3. FFF jest Aneta Hickinbotham - producentka filmowa i współwłaścicielka Aurum Film, która doświadczenie produkcyjne zdobywała, pracując przy takich filmach, jak “Pan Tadeusz” (reż. Andrzej Wajda), “Pianista” (reż. Roman Polański), “Troja” (reż. Wolfgang Petersen) czy “Monachium” (reż. Steven Spielberg). Laureatka Złotych Lwów na 41. FPFF w Gdyni za film “Ostatnia rodzina” (reż. Jan P. Matuszyński). Producentka nominowanego do Oscara “Bożego Ciała” (reż. Jan Komasa). Laureatka Srebrnych Lwów na 48. FPFF w Gdyni za film “Żeby nie było śladów” (reż. Jan P. Matuszyński) oraz Złotych Lwów na 50. FPFF w Gdyni za film “Kos” (reż. Paweł Maślona).

Grono jurorskie dopełnia Anna Próchniak - aktorka filmowa i teatralna, którą obecnie oglądać można w głównej roli w brytyjskim serialu SkyShowtime/Peacock “Tatuażysta z Auschwitz”. Anna jest absolwentką Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi i członkinią Europejskiej Akademii Filmowej. Za rolę w spektaklu “Marzenie Nataszy” w Teatrze Powszechnym w Warszawie otrzymała m.in. nagrodę za najlepszy debiut podczas festiwalu “Pierwszy Kontakt” w Toruniu, nagrodę na festiwalu “Kolada – Plays” w Jekaterynburgu oraz nominację do Feniksów Warszawskich. W kinie zadebiutowała rolą Irminy w filmie “Bez wstydu” Filipa Marczewskiego (Karlovy Vary 2012). Za rolę Kamy w filmie “Miasto 44” (reż. Jan Komasa) otrzymała m.in. nagrodę im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodego Talentu w Los Angeles oraz nominację do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Na swoim koncie ma główne role zarówno w produkcjach polskich, jak i zagranicznych, m.in. w filmie “Najlepszy” i serialu “Behawiorysta” Łukasza Palkowskiego, filmie “Vultures” (reż. Börkur Sigthorsson) oraz w serialu BBC One “Baptiste” (reż. Jan Matthys/Börkur Sigthorsson). Film “Oleg” (reż. Juris Kursietis), w którym zagrała główna rolę żeńską, miał światową premierę podczas Festiwalu w Cannes w 2019 w prestiżowej sekcji Directors Fortnight.

Jury Konkursu Międzynarodowego przyzna Platynowego Łucznika najlepszemu filmowi konkursu, natomiast Jury Konkursu Polskiego – prócz zdobywcy Złotego Łucznika – wskaże także twórców nominowanych do 20. edycji Nagród im. Jana Machulskiego. Werdykty obydwu składów jurorskich poznamy już 13 lipca 2024 roku podczas uroczystej ceremonii finałowej.