Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Stanisław Kazimierczyk, prezbiter
Dziś jest: Niedziela, 05 maja 2024

RADOM

Dzielmy się krwią

piątek, 08 stycznia 2016 13:23 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł
W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa brakuje krwi. Zmienić to możemy już w niedzielę, oddając krew w czerwonych ambulansach w Radomiu i regionie.

Wszyscy, którzy wolny dzień chcieliby połączyć z pomaganiem, mogą podzielić się krwią z potrzebującymi. 10 stycznia mobilne punkty poboru krwi zatrzymają się na Placu Jagiellońskim w Radomiu w godz. 14:00-19:00 oraz w Galerii Słonecznej przy ul. Chrobrego 1, w godz. 12:00-18:00.

Krew oddać będzie można również w Centrum Kultury w Lipsku, (Rynek 1) w godz. 13:00 – 17:00.

Do oddawania krwi zachęca Józef Waniek – dyrektor RCKiK w Radomiu i przekonuje, że bycie dawcą, to dobra alternatywa dla młodych ludzi, którym łatwo jest zagubić się w dzisiejszym świecie:

Pamiętajmy zatem o tym, aby przełamać lęki, pozbyć się obaw i oddać krew. Dla dawcy to niewielki wysiłek, dla potrzebującego – lek na wagę złota. Jedynie człowiek, może podzielić się nim z potrzebującymi. Często jednak osoby chętne mają obawy przed oddaniem krwi. O tym, że są one niepotrzebne zapewnia Jacek Karasiewicz – lekarz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu: - Jeśli zdarzyłoby się tak, ze ktoś poczuje się słabiej, czy będzie chciał w trakcie przerwać oddawanie krwi, to wtedy my odłączamy zestaw i krew przestaje być pobierana. Aczkolwiek 99 procent osób czuje się dobrze przy poborze krwi, nic się nie dzieje, a w razie potrzeby na miejscu są lekarze.

Tym, którzy w niedzielę nie będą mogli oddać krwi przypominamy: rejestracja krwiodawców w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa czynna jest od poniedziałku do piątku od 7:00 do 14:00 (w poniedziałki i środy), 18:00 (we wtorki) i 13:00 (w czwartki i piatki). Krew oddawać mogą osoby pełnoletnie, ważące więcej niż 50 kg, które nie chorowały na żółtaczkę i w ciągu pół roku nie miały wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

 

fot. facebook.com/RCKiK-im-dr-Konrada-Vietha-w-Radomiu