Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Chryzant i Daria
Dziś jest: Niedziela, 25 października 2020

RADOM

Wiosna, ach to Ty!

niedziela, 20 marca 2016 10:22 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł
20 marca rozpoczyna się astronomiczna wiosna. Tego dnia obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Szczęścia.

"I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było" – mówi jedno z polskich przysłów. I to jest prawda, promienie słońca cieszą! Jednak wiosna niesie ze sobą przebudzenie i zmiany nie tylko w przyrodzie:

Do wiosennych zmian zachęca także Magdalena Ciesielska Dwojak – dietetyk kliniczny. Jak mówi, pierwsze promienie słońca wykorzystać możemy na aktywne rozpoczęcie sezonu:

Dieta powinna być zdrowa i zbilansowana przez cały rok. Jednak wiosną wprowadzić możemy do niej zmiany, które pozytywnie wpłyną na nasz organizm. Warto przede wszystkim zamienić warzywa mrożone, na świeże. Jednak tutaj powinniśmy być ostrożni jeśli chodzi o t.zw. nowalijki. Dlatego dobrym rozwiązaniem na dostarczenie organizmowi witamin są kiełki, do czego przekonuje Magdalena Ciesielska - Dwojak:

Jest czas na zmiany w życiu, w diecie, a co z ogrodem? On także po zimie potrzebuje zmian, by wiosną rozkwitnąć. Warto zatem już teraz zadbać o wygląd trawnika. O jego pielęgnacji mówi Marcin Wiosna - właściciel firmy ogrodniczej:

Już teraz warto zadbać także o drzewa, zarówno iglaste, jak i liściaste. Ważnym elementem jest przycinanie:

Wysadzanie kwiatów jednorocznych powinno się zaczynać po zimnych ogrodnikach, czyli czterech dniach w połowie maja, kiedy na gospodarzy czekają nocne przymrozki. Tym dniom patronują święci: Pankracy (imieniny 12 maja), Serwacy (13 maja), Bonifacy (14 maja) – pseudonim „ogrodnicy” oraz „zimna” Zośka (15 maja). Nie oznacza to jednak, że teraz w naszym ogrodzie nie będzie kwiatów:

Niedziela, 20 marca to również Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Jak to jest z tym szczęściem, czy jesteśmy szczęśliwi?

Jak mówi dietetyk Magdalena Ciesielska - Dwojak, jedzenie także może przynosić nam szczęście. I nie tylko przysłowiowa tabliczka czekolady może poprawić nasz nastrój w gorszy dzień:

Początek astronomicznej wiosny w niedzielę, 20 marca. A w nocy z soboty na Niedzielę Wielkanocną zmieniamy czas na letni. Pośpimy godzinę krócej, za to dni będą już coraz dłuższe.