Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Zygmunt, król i męczennik
Dziś jest: Czwartek, 02 maja 2024

RADOM

Mały kleszcz – duży problem

sobota, 26 marca 2016 16:29 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com
Weronika Chochoł

Kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza – to nazwy najpopularniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze. Jak możemy bronić się przed tymi insektami?

W Polsce żyje ok 825 gatunków kleszcza. Insekty te przenoszą wiele niebezpiecznych chorób, m. in. boreliozę, zapalenie mózgu i babeszjozę. Kleszcze dokonały kolonizacji wszystkich ekosystemów zarówno w Polsce jak i w Europie. - Można je spotkać w lasach, na łąkach, polach, skwerach miejskich, a także przydomowych ogrodach. Szczególnie ulubione dla nich są wysokie trawy i niskie krzewy. - mówi Marzena Wiosna – Michałek – asystent oddziału zakaźnego w Radomiu.

Pojawianie się kleszczy ma charakter sezonowy, i ich rozwój zależy od temperatury i wilgotności otoczenia. - Najlepsze warunki dla rozwoju kleszczy to okres od początku wiosny do jesieni.

Zagrożenie dla zdrowia stanowi ok. od 10 do 40 % insektów, dlatego ważne jest, by dbać o ubiór i dobór ścieżek podczas, np. spacerów - przestrzega Marzena Wiosna – Michałek:

Jednak może zdarzyć się tak, że mimo odpowiedniej ochrony, nie uda nam się ochronić przed kleszczem. Co wtedy robić? Są dwa wyjścia: możemy usunąć kleszcza samodzielnie, lub zgłosić się do lekarza. Jak zapewnia Robert Janduła – lekarz koordynator radomskiego pogotowia ratunkowego, na rynku są dostępne specjalne zestawy, za pomocą których łatwo usuniemy insekta z naszego ciała. Warto jednak podczas domowego zabiegu pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

Po każdym usuwaniu kleszcza należy obserwować miejsce ekspozycji, a w przypadku wystąpienia rumienia lub innych niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

W sezonie aktywności kleszczy powinniśmy również zadbać o nasze zwierzęta. Dobrze jest, by po każdym spacerze dokładnie obejrzeć swojego pupila, a w przypadku znalezienia kleszcza na jego ciele, wyciągnąć go za pomocą pęsety. Nie wolno urywać, przypalać, ani smarować czymkolwiek insektów – musimy pamiętać, że zwierzęta również narażone są na choroby przenoszone przez kleszcze. Można również zainwestować w preparat przeciw kleszczom i specjalną obrożę nasączoną substancją działającą kleszczobójczo. 

Borelioza - u części chorych rozwija się postać wczesna rozsiana, która może przebiegać pod postacią zapalenia stawów lub neuroboreliozy albo (rzadziej) zapalenia mięśnia sercowego. Po wielu latach od zakażenia u części chorych dochodzi do zanikowego zapalenia skóry, przewlekłego zapalenia stawów czy powikłań neurologicznych.

Babeszjoza - u ludzi charakteryzuje się szerokim spektrum nasilenia klinicznego. Zakażenie często ma przebieg bezobjawowy, jednak może rozwinąć się ciężka infekcja podobna do malarii.

Kleszczowe zapalenie mózgu - przebiega dwufazowo. W fazie zwiastunowej występują objawy grypopodobne. U części chorych po kilkudniowym okresie ustąpienia objawów rozwija się faza neuroinfekcji. Neuroinfekcja może występować pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, zapalenia móżdżku lub zapalenia rdzenia kręgowego. U większości objawy ustępują całkowicie po 2-3 tygodniach. U chorych na zapalenie mózgu, rdzenia kręgowego możliwe utrzymywanie się przez kilka miesięcy zaburzeń czucia, niedowładów, upośledzenia pamięci.