Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski
Dziś jest: Piątek, 03 maja 2024

RADOM

Uwaga - kleszcze atakują!

środa, 06 lipca 2016 12:16 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska
W czasie wakacji uważajmy na kleszcze – alarmują pracownicy Sanepidu, lekarze i leśnicy. Wakacje sprzyjają leśnym spacerom, odpoczynkom na tzw. zielonej trawce. Niestety zdarza się, że miły spacer może skończyć się niebezpiecznymi dla zdrowia konsekwencjami. A powodem są KLESZCZE! Przed tymi pajęczakami możemy jednak się ochronić.

Kleszcze to drobne organizmy należące do rodziny pajęczaków. Jest ich na świecie kilkaset gatunków, lecz w Polsce rozróżniany jest głównie jeden. Same klaszcze chodź są pasożytami i żerują na zwierzęcej jak i ludzkiej krwi nie są na tyle niebezpieczne ja bakterie, które mogą przenosić. Objawy w postaci dolegliwości rozpoczętych przez bakterie kleszcza nazywamy chorobami odkleszczowymi.

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami, ale też jak zachować się, gdy doszło do ukąszenia kleszcza? - radzi Małgorzata Gregorczyk rzecznik Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Radomiu.

Borelioza

Wywoływana jest przez bakterie należące do krętków Borelli. Jest to wielonarządowa choroba zakaźna. Borelioza jest najczęściej występująca chorobą odkleszczową.

Okres w zmożonej ilości zachorowań to czas sprzyjający chodzeniu bez okrycia wierzchniego, od początków maja do końca października, przede wszystkim lipiec – sierpień.Charakterystyczne objawy to rumień wędrujący. Ale też ogólne osłabienie, bóle mięśni, objawy grypopodobne.

Kleszczowe zapalenie mózgu

Wirus wywołujący kleszczowe zapalenie mózgu zazwyczaj rozwija się i krąży między zwierzętami, by ostatecznie poprzez kleszcze trafić do organizmu ludzkiego. Pierwsza faza rozpoczyna się w przeciągu tygodnia od ukąszenia objawiając się gorączką i objawami grypopodobnymi. Po kolejnym tygodniu da się odczuć poprawę samopoczucia, by zaraz po niej nastąpiła druga faza, do której dochodzą wymioty, nudności i utraty przytomności.