Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

RADOM

Najlepsze pielęgniarki pod słońcem!

piątek, 12 maj 2017 19:29 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

8 pielęgniarek zostało wyróżnionych „Kryształowym Czepkiem”. To nagroda za zaangażowanie i poświęcenie w pracy. 

Tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod hasłem: „Sylwetka pielęgniarki i położnej jako wzór osobowy i zawodowy”. Kapituła brała pod uwagę m.in. zaangażowanie w pracę na rzecz środowiska, etykę zawodową, autorytet, udział w podnoszeniu rangi zawodu pielęgniarki i położnej, pomoc kolegom i koleżankom, niezależność w poglądach i reprezentowanie interesów pielęgniarek i położnych.

„Kryształowe Czepki” odebrało 8 pielęgniarek: Barbara Chęcińska, Alina Janeczek, Ewa Kopciał, Elżbieta Piekarska, Elżbieta Naszewska, Joanna Sempka, Elżbieta Sikorska i Jolanta Warowiec.

- Przede wszystkim trzeba postawić siebie po drugiej stronie osoby. Widzieć siebie w drugiej osobie. To jest najważniejsze, tak uważam. To jest domeną życiową – nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe – podkreśla Alina Janeczek. Jak dodaje, siłę do pacjentów bierze z serca.

Pielęgniarki otrzymały również specjalne wyróżnienia od marszałka Adama Struzika. Jedną z nagrodzonych była Ewa Sekuła z Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu.

- Praca pielęgniarki jest bardzo trudna, ale największą zapłatą dla nas jest uśmiech, zadowolenie pacjentów i z tego czerpiemy zadowolenie i satysfakcję. Dzięki naszym pacjentom radzimy sobie nawet w trudnych sytuacjach – podkreśla Ewa Sekuła.

Jak dodaje, pielęgniarstwo to nie jest zwykła praca, a powołanie.

- Życzę, żebyście służąc miłością, także doświadczały miłości. Miłości od pacjentów, od ludzi dookoła, od przełożonych – mówił biskup Piotr Turzyński.

Oprócz podziękowań i życzeń, pojawiły się również podsumowania dotychczasowych działań i sukcesów pielęgniarek.

- To, o co zabiegaliśmy cały ubiegły rok, stało się rzeczywistością, czyli mamy pielęgniarkę w randze wiceministra. Jest to niezwykle ważne dla naszego środowiska, z tego względu, że to, o czym mówimy jest odbierane i rozumiane przez drugą stronę. Pani minister wie o naszych problemach, wie, co to znaczy normy zatrudnienia, jak się je liczy, jakie są trudności, jak można manipulować tymi normami. To wszystko pani minister wie, więc na pewno łatwiej nam pracować w takiej atmosferze i z taką osobą – mogliśmy usłyszeć ze sceny.

Oprócz pielęgniarek, wyróżnienia otrzymali także przedstawiciele władz miasta. Honorowe „Kryształowe Czepki” otrzymali prezydent Radosław Witkowski i wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

W uroczystości wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele parlamentarzystów, dyrektorzy i prezesi placówek medycznych, związkowcy oraz przedstawiciele duszpasterstwa zdrowia diecezji radomskiej.