Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Zygmunt, król i męczennik
Dziś jest: Czwartek, 02 maja 2024

RADOM

Kiedy strażnicy mogą wejść do domu?

piątek, 26 października 2018 07:28 / Autor: Weronika Chochoł
fot. strazmiejska.radom.pl
Weronika Chochoł

Przez całą dobę w przypadku działalności gospodarczej, między 6.00 a 22.00 jeśli chodzi o prywatne nieruchomości - wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego strażnicy miejscy rozpoczęli kontrole palenisk. 

Podstawa prawna

Prowadzone przez strażników miejskich Kontrole prowadzone są przez strażników miejskich w oparciu o upoważnienie wydane przez Prezydenta Miasta Radomia na mocy ustawy dotyczącej ochrony środowiska. Upoważnienie pozwala funkcjonariuszom na wejście na posesję i sprawdzenie czy w paleniskach nie są spalane odpady. Na podstawie posiadanego upoważnienia strażnik jest uprawniony do:

  • Wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6.00 do 22.00 na pozostały teren
  • Przeprowadzania badań lub wykonywania niezbędnych czynności kontrolnych
  • Żądania pisemnych lub ustnych informacji do wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego
  • Żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyka kontroli.

Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6.00-22.00. Tereny, na których prowadzona jest działalność gospodarcza mogą być skontrolowane przez całą dobę.

Przepisy mówią również o tym, że osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo, za które grozić może nawet do trzech lat więzienia. W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy, na miejsce wzywana jest policja.

Co sprawdzają?

W pierwszej kolejności funkcjonariusze sprawdzają, czy właściciel posiada certyfikat, z którego wynika, że użyte do spalania paliwo spełnia odpowiednie parametry. Podczas zakupu opału należy poprosić sprzedającego o świadectwo jakości opału. Może być tak, że mimo okazanego certyfikatu jakość paliwa budzi wątpliwości, np. wygląd przypomina zabronione muły lub floty. Wtedy strażnicy mogą pobrać próbkę węgla i popiołu do badania laboratoryjnego.

Zmiany dla środowiska

Przypominamy, od początku lipca nie wolno spalać mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. np. mokrego drewna.