Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Józef, Rzemieślnik
Dziś jest: Środa, 01 maja 2024

RADOM

Leśnicy jeżdżą samochodem elektrycznym

czwartek, 08 listopada 2018 14:13 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MN/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Cichy, szybki i z ekologicznym napędem - Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu wzbogaciła się o nowoczesny samochód elektryczny. Jego zakup to pierwszy krok, jaki podjęły Lasy Państwowe w kierunku elektromobilności.

Osobowe BMW i3 jest jednym z 15 elektrycznych aut, które trafiły do leśników w całej Polsce. Przetarg objął także zakup 1 dostawczego Nissana nv200. To największe tego typu postępowanie na zakup EV w Polsce.

Zamówienie wynika z realizowanego przez Lasy Państwowe projektu „Las energii”, które stawia na rozwój elektromobilności i upowszechnianie odnawialnych źródeł energii. W założeniach projektu PGL LP stawia na bezpieczeństwo energetyczne i ochronę środowiska poprzez zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń.

Lasy Państwowe, jako pierwsza instytucja publiczna rozpoczęły wcielanie w życie zapisów ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych – ustawa nakazuje naczelnym i centralnym organom administracji państwowej oraz jednostkom samorządu terytorialnego przebudowę floty samochodowej w kierunku pojazdów elektrycznych. Do 2020 r. co najmniej 10 proc. samochodów w naczelnych i centralnych organach administracji państwowej będą stanowiły auta elektryczne. W 2025 roku taki napęd ma posiadać połowa pojazdów. 16 aut zakupionych przez Lasy Państwowe to pilotaż i skromny krok w tym kierunku.

BMW i3 to niewielki samochód osobowy. Przejechanie 100 km autem elektrycznym będzie kosztowało RDLP w Radomiu od 4,65 PLN do 9,16 PLN brutto, w zależności od taryfy. - Dla porównania obecnie przejechanie 100 km kosztuje nas ok. 60 PLN brutto. Dodatkowo eksploatacja samochodu elektrycznego jest znacznie mniej kosztowna niż samochodów z silnikiem spalinowym (ze względu na brak konieczności wymiany oleju, pasków oraz znacznie rzadziej elementów układu hamulcowego - mówi wicedyrektor RDLP Marek Szary:

Paramaetry samochodu i komfort jazdy sprawdzał podczas jazdy testowej naczelnik wydziału administracji Paweł Roguś:

Auta elektryczne nie będą użytkowane do jazd terenowych. Pracownicy terenowi Lasów Państwowych – leśniczowie i podleśniczowie, 11 tysięcy osób (w skali całych LP) – w celach służbowych poruszają się po lesie prywatnymi pojazdami. Własnych samochodów osobowych Lasy Państwowe posiadają 766. To najczęściej 1-2 auta w jednostkach – m.in. 430 nadleśnictwach i 17 regionalnych dyrekcjach. 15 aut elektrycznych będzie więc skromnym ułamkiem tej służbowej floty.

Wyposażenie się w samochody elektryczne przez Lasy Państwowe to element programu rozwojowego „Las energii” (LINK). W ramach projektu zdarzy się jeszcze szereg innych przedsięwzięć, m.in. stacje do ładowania aut bądź przeszkolenie kierowców z eksploatacji e-samochodów.

 Samochody trafiły do kilkunastu jednostek, głównie RDLP, które wzięły udział w projekcie.

Zakup aut elektrycznych to z tylko jeden z elementów znacznie szerszego programu „Las Energii” - mówi Alicja Krasa Z RDLP w Radomiu:

- "Las Energii" swoją koncepcją wpisuje się w Strategię UE Europa 2020, gdzie Polska zobowiązała się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 20% w porównaniu do 1990 roku na poziomie całej UE; zwiększyć udział energii odnawialnej o 15% w ogólnym zużyciu energii w Polsce oraz poprawić efektywność energetyczną o 20 % na poziomie całej UE - mówi Alicja Krasa.

 Lasy, ze względu na terytorialny charakter działalności zmierzają do dywersyfikacji źródeł zasilania przede wszystkim na własne potrzeby, ale również ze względu na dostęp do zasobów odnawialnych – na rzecz zaopatrzenia w energię innych obiektów na obszarach wiejskich. Tylko w 2017 r. w różnych obiektach LP uruchomiono 135 różnych instalacji odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne, kotły na biomasę) o łącznej mocy 2 MW, a oszczędność energii (elektrycznej, cieplnej) z tego tytułu sięga 35 000 GJ rocznie - to tyle, ile średnio zużywa w ciągu roku ponad 400 gospodarstw domowych; Na naszym terenie możemy pochwalić się współpracą z gminami, w wyniku której leśniczówki zostały wyposażone w kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne.

Warto pamiętać również o innym projekcie, choć ściśle związanym z tym –termomodernizacji. W 2017 termomodernizacji poddano 125 budynków LP. To również działanie prośrodowiskowe, nastawione na bardziej racjonalne wykorzystywanie energii i tym samym ograniczenie wydatków przez LP;W tym działaniu dwa nadleśnictwa zmodernizowało swoje biura, dociepliły ściany zewnętrzne, wymieniły stolarkę okienną i drzwiową, oświetlenie zastąpiono energooszczędnym, wymieniono instalację c.o, zamontowano pompę ciepła, 22 ogniwa fotowoltaiczne, 6 kolektorów słonecznych.

 Samochód będzie można obejrzeć w najbliższą niedzielę, 11 listopada przed budynkiem RDLP przy ul. 25 Czerwca podczas dni otwartych.