Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Lidia
Dziś jest: 03 sierpnia 2020

RADOM

Stają w obronie Starego Ogrodu

poniedziałek, 18 lutego 2019 15:07 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Dzialacze Społecznego Komitetu Ochrony Parku Kulturowego Stary Radom nie zgadzają się na budowę Radomskiego Centrum Kultury w lokalizacji proponowanej przez władze Radomia - w Starym Ogrodzie. Na najbliższą środę zaplanowane są nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej i spotkanie z mieszkańcami miasta w sprawie planowanej budowy placówki kultury w parku.

Społecznicy zwołali w poniedziałek, 18 lutego konferencję w Starym Ogrodzie, dołączali do nich również przechodnie, którzy podkreślali, jak potrzebny jest park i inwestowanie w jego rozwój - nie wycinkę. Członkowie Komitetu przekazali natomiast swoje argumenty przeciw budowie Radomskiego Centrum Kultury w tym miejscu. 

Działacza zwracają uwagę przede wszystkim na walor przyrodniczy parku. Zdaniem Aleksandra Januszewskiego ze Społecznego Komitetu Ratowania Parku Kulturowego Stary Radom wycinka drzew w sytuacji, kiedy coraz częściej słyszy się o problemie smogu nie jest dobrym pomysłem. Zauważa również, że park jest korytarzem ekologicznym zwierząt. - Chociażby w ubiegłym roku słyszeliśmy, że łoś wyskoczył z parku i zawisł na ogrodzeniu po drugiej stronie, to przez zabranie mu jego środowiska naturalnego:

 

Stary Ogród - podobnie jak nieruchomości w jego otoczeniu - położony jest na terenach zalewowych. Mieszkańcy obawiają się, że zrealizowanie inwestycji właśnie tutaj, spowoduje szkody na ich posesjach. - Wiem, co się dzieje na naszych działkach po większych opadach deszczu - jesteśmy zalewani. Postawienie tak ogromnego budynku w tym miejscu przyniesie szkody mieszkańcom tych terenów - zauważa Beata Michalec z Komitetu. - Mieszkańcy są przerażeni, a jednocześnie nieświadomi tego, jaka przyszłość planowana jest dla Starego Ogrodu - podkreśla:

 

Jarosław Kowalik zwraca natomiast uwagę na wartość historyczną tego miejsca. - Badania archeologiczne, które będą konieczne w tym terenie, a konserwator zabytków ma obowiązek zlecenia takich badań potrwają przynajmniej dwa sezony: 

 

Walory działki przedstawił również Jarosław Staniszewski z komitetu. Jak podkreśla znajdują się tutaj pomniki przyrody. - To teren archeologicznie cenny: 

  - Proponowana lokalizacja jest bardzo niekorzystna ze względu na higienę atmosfery miasta. To jest dawna dolina potoku południowego, który zasilał fosę Miasta Kazimierzowskiego, więc wpływ jest tu z dwóch stron. Zatkanie tego miejsca może przynieść nieprzewidywalne skutki dla miasta - zauważa urbanistka Elżbieta Maj:

 

- Chcemy, aby w Radomskim Centrum Kultury swoje miejsce znalazła m.in. Radomska Orkiestra Kameralna. Powstanie tam również nowoczesna, multimedialna biblioteka oraz galeria miejska - informuje wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak. Przypomnijmy, że władze miasta proponują plac ks. Romana Kotlarza jako miejsce, w którym stanie Radomskie Centrum Kultury. Lokalizacja została wstępnie pozytywnie zaopiniowana przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Niebawem prezydent Radomia ma ogłosić konkurs architektoniczny na koncepcję budynku dla Radomskiego Centrum Kultury. Lokalizacja budzi kontrowersje choćby wśród radnych Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu zostanie przedstawione uzasadnienie wyboru lokalizacji, jej walory oraz proponowane rozwiązania funkcjonalne i architektoniczno-urbanistyczne obejmujące m.in. kwestie obsługi komunikacyjnej i połączenia z Miastem Kazimierzowskim.

 Spotkanie odbędzie się w środę 20 lutego o godz. 17 w hotelu Nihil Novi przy ul. Rynek 3. Wstęp jest wolny.

Sesja nadzwyczajna rozpocznie się natomiast o godz. 16 w sali Urzędu Stanu Cywilnego. Prezydent przedstawi informację o procedurze wyboru lokalizacji Radomskiego Centrum Kultury, a także jakie były inne warianty. Po dyskusji Rada Miejska przyjmie stanowisko w sprawie lokalizacji RCK-u.

Zapraszamy do nas: