Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Dominik Savio
Dziś jest: Wtorek, 09 marca 2021

RADOM

Mówili o odbudowie Zamku Królewskiego

czwartek, 03 października 2019 20:47 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Jaki wpływ może mieć odbudowa Zamku Królewskiego w Radomiu na rozwój turystyki w regionie radomskim?

Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu zorganizowało w czwartek, 3 października ogólnopolską konferencję naukową pt.: Wpływ modernizacji infrastruktury komunikacyjnej w połączeniu z utworzeniem Europejskiego Centrum Demokracji Szlacheckiej w odbudowanym Zamku Królewskim w Radomiu na rozwój turystyki w Regionie Radomskim. Konferencja odbyła się w Resursie i zgromadziła grono zwolenników idei odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu, przedstawicieli współpracujących organizacji, parlamentarzystów. Przybyli także samorządowcy, przedstawiciele Kurii Diecezji Radomskiej, władz Radomia i powiatu radomskiego. Jako pierwszy głos zabrał prof. Dariusz Kupisz z UMSC, który przedstawił temat: Funkcje administracyjne miasta. Mówił między innymi:

Rys historyczny Radomia przedstawił dr Łukasz Zaborowski prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego:

 Zebrani wysłuchali filmowej wersji wystąpienia prof. Henryka Samsonowicza z PAN na temat Zasadności utworzenia Europejskiego Centrum Demokracji Szlacheckiej, a następnie głos zabrała prof. Maria Lewicka z Politechniki Warszawskiej, która mówiła o możliwości rewitalizacji Zamku Królewskiego w Radomiu:

 Swoje stanowisko na temat – Jak mógłby lub jak powinien wyglądać radomski Zamek- przedstawił prof. arch. Andrzej Kadłuczka prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, wykładowca Politechniki Krakowskiej:

Uczestnicy konferencji mogli się też zapoznać ze stanem ruchu turystycznego w Polsce, który przedstawiła Agnieszka Jędrzejczyk, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej. List od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego skierowany do uczestników konferencji odczytał minister Marek Suski:

 W rozmowie z Radiem Plus Radom minister Marek Suski poparł ideę odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu:

 Prezes Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu Jarosław Kowalik mówił o zadaniach stojących teraz przed zwolennikami odbudowy zamku: 

 W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele Radomskiego Rycerstwa pod wodzą Konrada Gałki.

Partnerem konferencji była Enea Wytwarzanie