Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

Wydarzenia

Radom bez koronawirusa

czwartek, 05 marca 2020 17:50 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. W.Chochol/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

To nie jest koronawirus. Testy u wszystkich trzech osób hospitalizowanych w Radomiu z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem dały wynik negatywny.

- Mogę przekazać państwu dobre informacje. Pacjenci hospitalizowani na oddziale zakaźnym z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem są zdrowi, jeśli chodzi o obecność koronawirusa w organizmie. Testy, które zostały wykonane w kierunku stwierdzenia, czy te osoby są zakażone koronawirusem czy też nie dały wynik negatywny. Miejmy nadzieję, że będzie tak dalej - mówi dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Radomiu dr Lucyna Wiśniewska.

Przypomnijmy, że jedna pacjentka zgłosiła się kilka dni temu do szpitala po powrocie z Hongkongu. Okazało się, że była po prostu przeziębiona. Drugi pacjent wrócił z Niemiec. Karetka pogotowia przywiozła go z przychodni przy ul. Klonowica. Miał wysoką temperaturę i kaszel. Trzecia osoba została przywieziona z Lipska.

Proces badania obecności koronawirusa trwa nawet do ośmiu godzin. - Cały proces badania polega najpierw na identyfikacji kwasu nukleinowego tego wirusa, a później trzeba zrobić potwierdzenie kierujac sie na inny obszar genomu i wtedy dopiero wynik jest pewny- wyjaśnia dyrektor Sanepidu.

Nadzorem epidemiologicznym objętych jest kilkadziesiąt osób, które przebywały w obszarach ryzyka, ale nie mają żadnych objawów. - Jesteśmy w kontakcie telefonicznym. Dzwonimy, żeby zorientować się jak się czują - mówi Lucyna Wiśniewska.

Dyrektor Sanepidu zapytaliśmy czy spodziewana jest druga fala koronawirusa np. w maju. - Niejednokrotnie jest tak, że występuje epidemia jakiegoś wirusa, ale zmienia się temperatura i po prostu te epidemia samoistnie wygaasają. Absolutnie nie mogę powiedzieć, że możemy kiedyś tam spodziewać się drugiej fali.