Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kierz Niedźwiedzi, Majdów
Dziś jest: Wtorek, 22 czerwca 2021

RADOM

PILNE! Ewakuacja chorych ze szpitala na Józefowie. W lecznicy odnotowano 21 przypadków COVID-19

środa, 25 marca 2020 13:22 / Autor: Radosław Mizera
foto: Mazowiecki Szpital Specjalistyczny
Radosław Mizera

Ewakuacja chorych w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Okazało się, że dziesięciu pacjentów pierwszego oddziału wewnętrznego zostało zarażonych koronawirusem.

Wiceprezes lecznicy Krzysztof Zając poinformował, że cały oddział musi zostać zamknięty do czasu przeprowadzenia dezynfekcji. - Osiem osób w dobrym stanie zostanie wypisanych do domu, a pozostałe przeniesione do innych szpitali. Z tego co wiem, 3 osoby przyjmie szpital przy Tochtermana. Prowadzimy też rozmowy z MSWiA celem przekazania pozostałych pacjentów – powiedział wiceprezes Zając.

- Na ten moment potwierdzamy zakażenia koronawirusem u 5 lekarzy, 4 pielęgniarek (w tym u pielęgniarki pracującej też w innym szpitalu, w którym odnotowano przypadki zakażenia koronawirusem), 10 pacjentów i 2 osób z administracji. To łączna liczba osób od początku pojawienia się pierwszego potwierdzonego przypadku zakażenia w naszym szpitalu - informuje Karolina Gajewska - rzecznik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. 

Jak dodaje rzecznik szpitala prawdopodobnie zlokalizowany został pacjent "0". - Jest to osoba, która trafiła do nas 29. lutego. Była nieprzytomna, w ciężkim stanie. To uniemożliwiło przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Poza tym nie miała objawów świadczących o zakażeniu koronawirusem. Pacjent ten przebywał na oddziale wewnętrznym I.

Szpital zadecydował o relokacji pacjentów z dodatnimi wynikami do szpitali zakaźnych wyznaczonych przez wojewodę mazowieckiego, znajdujących się na terenie Mazowsza. Ośmioro pacjentów z wynikami ujemnymi zostanie wypisanych do domów. O wszystkich działaniach jest poinformowany sanepid, który wprowadzi stosowne procedury. Na oddziale wewnętrznym I będzie wykonana dekontaminacja.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny jest w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi. W sumie w placówce wykonano 242 testy na obecność koronawirusa - 38 u pacjentów, a 204 u pracowników szpitala. Od momentu potwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem, każdy pracownik szpitala ma możliwość pisemnego przedstawienia kontaktów z osobami, które mogły mieć styczność z zakażonymi. Wszystkie te informacje są analizowane przez epidemiolog w MSS.

Ponadto lecznica na Józefowie potwierdziła w miniony piątek, że zakażony koronawirusem jest jeden z lekarzy. Z tego powodu Sanepid zamknął na czas kwarantanny oddział wewnętrzny. Lekarz, u którego stwierdzono zakażenie, mieszka w Warszawie. Szpital nie przyjmuje pacjentów z zewnątrz. Wszystkie osoby z potwierdzeniem zakażenia są izolowane. Pozostają w kwarantannach. Szpital jest w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi.

Jak uspokaja Karolina Gajewska - rzecznik szpitala na radomskim Józefowie - szpital na tę chwilę jest zabezpieczony jeśli chodzi o środki ochrony osobistej. - Władze szpitala dbają o zabezpieczenie personelu medycznego w środki ochrony osobistej. Kierownicy oddziałów codziennie monitorują ilość maseczek w swoich oddziałach i jeśli są braki, informują o tym odpowiednie działy i maseczki otrzymują.