Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Sykstus II, papież i męczennik
Dziś jest: 07 sierpnia 2020

RADOM

Minister Błaszczak na zakupach w Radomiu. Umowa na 18 tys. karabinków Grot podpisana

środa, 08 lipca 2020 12:36 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

- Dzięki współpracy rządu z Prezydentem Rzeczpospolitej, który jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych proces modernizacji Wojska Polskiego następuje. 2015 rok jest taką cezurą - mówił Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w radomskiej Fabryce Broni. W środę, 8 lipca została podpisana umowa na dostarczenie 18 tysięcy karabinków MSBS GROT dla wszystkich rodzajów Wojska Polskiego.

Fabryka Broni "Łucznik" dostarczy dla polskiego wojska 18 tysięcy karabinków MSBS Grot. Podpisana między Inspektoratem Uzbrojenia i Fabryką Broni umowa, opiewa na ponad 177 milionów złotych, a karabiny produkowane będą przez radomską Fabrykę Broni we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną. 

Ambicją rządu jest wyposażenie Wojska Polskiego w karabinki MSBS Grot, jako podstawowy karabin. - Wojsko Polskie rozwija się liczebnie od pięciu lat. chodzi o to, by młodzi żołnierze nabywali nawyki związane z posługiwaniem się bronią w oparciu o tą nowoczesną polską broń, a nie o tą pochodzącą z czasów komunistycznych, z arsenału sowieckiej Rosji - mówił minister Mariusz Błaszczak:

W ubiegłym roku na uzbrojenie przeznaczonych zostało ponad 13 miliardów złotych, z czego 65 procent trafiło do polskiego przemysłu zbrojeniowego. W maju zawarto z polską spółką umowę na dostawy ponad 440 tys. mundurów oraz 50 tys. kompozytowych hełmów bojowych. Do Wojska Polskiego trafią również kolejne transportery Rosomak i samobieżne moździerze Rak.

Zdaniem Mariusza Błaszczaka, proces modernizacji Wojska Polskiego następuje dzięki dobrej współpracy rządu z prezydentem Rzeczpospolitej. - Jeżeli nie ma współpracy, jeżeli jest walka polityczna, wtedy proces modernizacji jest hamowany. To niesie za sobą konsekwencje lokalne - w postaci miejsc pracy, ale również w wypadku ataku:

- Jest to dla nas bardzo ważna umowa, tym bardziej, że Fabryka Broni obchodzi w tym roku jubileusz 95-lecia. Została wybudowana przez naszych przodków po to, by Polska była bezpieczna i stabilna - podkreślał Adam Suliga - prezes Fabryki Broni "Łucznik": 

Karabinek MSBS GROT to broń opracowana przez Fabrykę Broni „Łucznik” - Radom oraz Wojskową Akademią Techniczną. W swojej klasie jest to broń unikalna w skali światowej. System umożliwia tworzenie różnych konfiguracji broni w układach kolbowych i bezkolbowych.

Modułowa budowa pozwala na tworzenie szeregu rozwiązań konstrukcyjnych w oparciu o elementy bazowe tj. zespół lufy, zespół komory zamkowej, zespół suwadła oraz szybką modyfikację broni przez końcowego użytkownika w zależności od potrzeb. MSBS GROT charakteryzuje się wysoką ergonomią i pełnym przystosowaniem dla użytkowników prawo- i leworęcznych. Jest dostosowany do wymagań współczesnego i przyszłego pola walki.

Pierwsze dostawy karabinków GROT na wyposażenie Sił Zbrojnych RP odbyły się w 2017 roku. Dwa lata później przez podpisane aneksy zakres umowy został zwiększony. Dotychczas na wyposażenie Sił Zbrojnych Fabryka Broni "Łucznik" dostarczyła prawie 37 tysięcy sztuk Grotów. Podpisana 8 lipca umowa obowiązywać będzie do 2026 roku.

Zapraszamy do nas: