Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

RADOM

Na wielu oddziałach pacjentów jest więcej niż przygotowanych miejsc. Szpital na Józefowie przepełniony

wtorek, 21 lipca 2020 12:03 / Autor: Weronika Chochoł
fot. facebook (Mazowiecki Szpital Specjalistyczny)
Weronika Chochoł

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym zapełnione są niemalże wszystkie oddziały, na niektórych pacjentów jest więcej niż przewidzianych miejsc. Oblężenie Józefowa spowodowane jest przekształceniem Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w placówkę jednoimienną.

Decyzję o przekształceniu szpitala przy Tochermanna wojewoda wydał na początku kwietnia. Od tego momentu placówka stała się szpitalem zakaźnym, a pacjenci z dolegliwościami niezwiązanymi z COVID-19 trafiają do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

W związku z tym, niemalże każdy oddział MSS jest zapełniony, są również odziały przepełnione. Mowa tu m.in o oddziałach: chirurgii ogólnej i onkologicznej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, kardiologii, neurologii, pulmonologii i onkologii pulmonologicznej, anestezjologii i intensywnej terapii, oddziale ginekologiczno-położniczym liczba pacjentów stale przekracza liczbę przewidzianych w oddziale łóżek. - Dzieje się tak, gdyż nie mamy możliwości przekazania ich do inny ościennych szpitali - wyjaśnia Karolina Gajewska - rzecznik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego:

 

Zdaniem Karoliny Gajewskiej powrót Radomskiego Szpitala Specjalistycznego do pracy sprzed epidemii znacznie ułatwiłby pracę szpitala na radomskim Józefowie.

Decyzja wojewody mazowieckiego o przekształceniu Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w jednoimienny szpital zakaźny zapadła na początku kwietnia. Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, powrót szpitali do działalności sprzed epidemii mógł nastąpić od 1 czerwca. W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym swoją działalność sukcesywnie wznawiały poradnie, jednak sam szpital wciąż pozostaje szpitalem zakaźnym. Trwają rozmowy na temat powrotu Radomskiego Szpitala Specjalistycznego do działalności sprzed epidemii. - Cały czas monitorujemy sytuację w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym i widzimy, że liczba osób hospitalizowanych ze względu na COVID jest coraz mniejsza. Uważamy, że powinniśmy przymierzać się do powrotu do normy. Decyzja należy jednak do wojewody mazowieckiego, rozmowy na ten temat trwają - mówi wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik: 

 

Jak zapowiada wiceprezydent Zawodnik, jeżeli wojewoda wyda decyzję o powrocie Radomskiego Szpitala Specjalistycznego do normalnego funkcjonowania, lecznica w ciągu miesiąca będzie gotowa wznowić działalność sprzed epidemii. - Pozostaje jednak kwestia osób chorych na COVID-19. Kiedy w mieście nie będzie szpitala jednoimiennego, to zarówno Radomski jak i Mazowiecki Szpital Specjalistyczny musiałby przyjmować wszystkich pacjentów. Ci z podejrzeniem koronawirusa będą odizolowani do momentu pobrania próbki. Jeżeli wynik badania będzie pozytywny, pacjent powinien być odsyłany do szpitala jednoimiennego, a jeżeli nie - leczony dalej w tym szpitalu, do którego trafił - wyjaśnia wiceprezydent Zawodnik: 

 

Czekamy na komentarz wojewody mazowieckiego w tej sprawie. 

Zapraszamy do nas: