Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jedlnia Letnisko, Groszowice
Dziś jest: Niedziela, 24 października 2021

RADOM

100 rocznica Bitwy Warszawskiej bez parlamentarzystów i prezydenta

sobota, 15 sierpnia 2020 16:17 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Obchody Święta Wojska Polskiego i 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej odbyły się 15 sierpnia w Radomiu.

Radom szczepienia

Mszy św. w kościele garnizonowym przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Turzyński. W homilii pytał - Czym jest Ojczyzna?:

Tego skarbu trzeba bronić – mówił dalej w homilii bp Piotr Turzyński:

Na zwycięstwo odniesione 15 sierpnia 1920 roku złożyło się wiele okoliczności mówił bp Piotr Turzyński:

Bp Turzyński przywołał tysiące młodych, którzy poszli do walki w 1920 roku, uczniów, harcerzy. Wśród nich była radomianka Teresa Grodzińska:

Wydarzenia 1920 roku to był cud! To Pan Bóg nas chroni!- podkreślał bp Piotr Turzyński:

Sama Maryja zachęcała w swoich objawieniach- To święto powinniście obchodzić ze szczególną okazałością – przypomniał biskup Piotr Turzyński i zachęcił zgromadzonych do świętowania:

Na zakończenie liturgii bp Piotr Turzyński otrzymał statuetkę od Dowództwa 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu oraz Medal W służbie Bogu i Ojczyźnie a także ryngraf od Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Dalsza część obchodów 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego odbyła się przed kościołem garnizonowym, przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Na maszt wciągnięta została flaga narodowa i odegrany hymn państwowy. Odczytany został list od ministra MON Mariusza Błaszczaka:

Odbył się także Apel Pamięci, który odczytał mjr Rafał Łyżwa. Oddana została salwa honorowa:

Delegacje i przedstawiciele wojska, władz miasta i rady miejskiej złożyli potem wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Uroczystości zakończyło odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego – Marsz Pierwszej Brygady (Legiony to żołnierska nuta).