Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: Poniedziałek, 25 stycznia 2021

RADOM

50 ochotników rozpoczęło szkolenie WOT

wtorek, 01 grudnia 2020 14:06 / Autor: Michał Kaczor
fot. 62 BLP
Michał Kaczor

50 ochotników rozpoczęło 16-dniowe szkolenie przygotowawcze do służby w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej.

Szkolenie podstawowe trwa 16 dni. W tym czasie ochotnicy zdobywają wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, takie jak: posługiwanie się bronią, zasady zachowania na polu walki, terenoznawstwo, czy udzielanie pierwszej pomocy.

Wcielenie odbyło się na terenie 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu.

- Zgłosiło się 50 ochotników. Rozpoczną oni cały cykl szkoleniowy. W dniu pierwszym ewidencja, rekrutacja, pobranie sprzętu wojskowego i oporządzenia, pobranie sortów mundurowych i test z wychowania fizycznego. W następnych dniach rozpoczynami szkolenie merytoryczne - główny nacisk na szkolenie taktyczne, strzeleckie oraz zajęcia z kształcenia obywatelskiego i ogólnego szkolenia wojskowego - mówi ppłk Łukasz Baranowski, dowódca jednostki.

W listopadowym wcieleniu w Radomiu udział wzięło 10 kobiet. Wśród nich Paulina Moskwa, która - jak mówi – od zawsze interesowała się wojskiem:

Wśród kandydatów znalazł się również Piotr Karczewski, który na co dzień angażuje się w pomoc innym.

W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą wstąpić zarówno rezerwiści, jak również osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, terytorialsi mają możliwość pogodzenia służby z życiem rodzinnym i zawodowym.