Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Dobieszyn
Dziś jest: Wtorek, 21 września 2021

RADOM

Kolejne jodły zniszczone na stroisz

piątek, 04 grudnia 2020 07:23 / Autor: Weronika Chochoł
fot. arch. Straż Leśna Nadleśnictwa Radom
Weronika Chochoł

Kilkaset młodych drzewek jodłowych zostało zniszczonych na stroisz przez złodziei, którzy 1 grudnia wybrali się w poszukiwaniu gałązek do lasów leśnictwa Jedlnia. Uszkodzone jodły najprawdopodobniej nie będą miały szans na przeżycie i większość z nich obumrze.

Radom szczepienia

W tym roku była to już druga tak duża kradzież stroiszu w radomskich lasach.

- Podczas rutynowego patrolu Straż Leśna i leśniczy leśnictwa Jedlnia natrafili na złodziei stroiszu. Złodzieje po zauważeniu zbliżającego się patrolu uciekli, pozostawiając przy drodze świeżo przygotowane wiązki stroiszu jodłowego, które najprawdopodobniej czekały na załadunek i wywóz z lasu. Po przeprowadzeniu wstępnych oględzin służba leśna stwierdziła 120 powiązanych wiązek gałązek jodłowych, co stanowi ponad 3 metry przestrzenne stroiszu. Zostało zniszczonych kilkaset młodych drzewek jodłowych. Drzewka te zostały dotkliwie uszkodzone. Na większości boczne gałązki zostały w całości odcięte, a na drzewkach pozostał jedynie pęd główny. Los młodych jodeł stanął pod znakiem zapytania- relacjonuje Hubert Ogar z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. 

W okresie przed świętami Bożego Narodzenia leśnicy prowadzą intensywne działania mające na celu zapobieganie kradzieżom stroiszu i choinek. Leśnicy z przedstawicielami innych służb patrolują obszary leśne, drogi i targowiska. Ale to nie wszystko - zachęcają również do zakupu gałązek z legalnego źródła. - W przypadku potrzeby zakupu jedliny należy zgłosić się do nadleśnictwa, które sprzedaje gałęzie drzew iglastych (stroisz) z powierzchni, na których prowadzone są zabiegi pielęgnacyjne i pozyskiwane jest drewno. Taki stroisz pochodzi z planowych cięć oraz pozyskany jest bez szkody dla lasu - podpowiada Hubert Ogar. 

Do podobnej kradzieży doszło na początku lipca w leśnictwie Janiszew. Wówczas leśniczy w nocy udaremnił złodziejom wywiezienie stroiszu. Złodzieje uciekli z miejsca zdarzenia pozostawiając po kradzieży przygotowany stroisz i zniszczony drzewostan jodłowy. W jednym metrze przestrzennym stroiszu jodłowego jest średnio ok. 700 gałązek. Podczas lipcowej i grudniowej kradzieży mogło być odciętych ponad dwa tysiące osiemset gałązek, zniszczona została znaczna powierzchnia młodego drzewostanu jodłowego.