Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Jolenta, księżna, zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Krasna
Dziś jest: Wtorek, 15 czerwca 2021

RADOM

Jak sprawdzić, czy rachmistrz nie jest oszustem?

czwartek, 13 maj 2021 11:07 / Autor: Michał Kaczor
grafika: GUS
Michał Kaczor

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. W maju rozpoczęli pracę rachmistrzowie telefoniczni. Możemy sprawdzić, czy nie podaje się za nich oszust.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań potrwa do 30 września. Obowiązek spisowy można wykonać na trzy sposoby - samodzielnie przez internet, przez telefon pod numerem 22 279 99 99 lub poczekać na telefon od rachmistrza.

W maju rozpoczęli pracę rachmistrzowie telefoniczni i od razu pojawiły się pytania o ewentualne wykorzystywanie spisu przez oszustów. Urzędy statystyczne zadbały o to i stworzyły narzędzie do weryfikacji osób, które do nas dzwonią.

- Możliwości sprawdzenia jest kilka. Dwie z nich to metody bezpośrednie. Można zadzwonić na infolinię spisową lub wejść na stronę spis.gov.pl i wejść aplikacji, w której możemy sprawdzić tożsamość rachmistrza. Żeby sprawdzić rachmistrza potrzebujemy jego imienia, nazwiska i numeru identyfikacyjnego. Dodatkowo możemy zadać rachmistrzowi pytanie pomocnicze o cyfrę kontrolną z naszego numeru PESEL i to powinna być jedna z ostatnich pięciu cyfr - tłumaczy Agnieszka Ajdyn, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Warto też pamiętać, że rachmistrzowie mogą do nas dzwonić tylko z dwóch numerów telefonu:

- 22 828 88 88

- 22 279 99 99

Nie mogą to być numery zastrzeżone!

Rachmistrz rozpoczynając rozmowę musi przedstawić się, podać numer identyfikatora i powiedzieć w jakim celu dzwoni. Nie może pytać o żadne rzeczy spoza formularza.

Warto też dodać, że wstrzymane są wizyty bezpośrednie, czyli rachmistrzowie do odwołania nie przyjdą do nas do domu.

Jeśli podejrzewamy, że ktoś podaje się za rachmistrza, to należy skontaktować się z biurem spisowym lub policją.