Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

RADOM

Obchody Czerwca '76 [PROGRAM]

poniedziałek, 21 czerwca 2021 13:59 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Msza święta, koncerty, spotkanie z bohaterami i półmaraton - to tylko niektóre elementy tegorocznych obchodów 45. rocznicy Czerwca '76.

Obchody 45. rocznicy wydarzeń z czerwca 1976 roku rozpocznie uroczysta msza święta w piątek (25 czerwca) o godzinie 18:00. Eucharystii będzie przewodniczył biskup Marek Solarczyk.

- Przed nami 45. rocznica czerwcowych wydarzeń z 1976 roku. Jak pamiętam, to 2-3 lata temu snuliśmy wizję, że 45. rocznica będzie podobna do 40. Niestety, pandemia pokrzyżowała nam plany, ale postanowiliśmy, że nie możemy całkowicie się poddawać i postanowiliśmy, że pokażemy, że Radom jest bardzo ważnym miejscem na europejskiej mapie demokracji i drogi do niepodległości. Zdecydowaliśmy się na obchody. One oczywiście będą symboliczne, ale bogatsze, niż te, które pamiętamy z ubiegłego roku - mówi prezydent Radosław Witkowski.

W piątek, sobotę i niedzielę na fontannach przy ul. Żeromskiego będzie prezentowany film "Jesteśmy historią".

Na sobotę (26 czerwca) zaplanowane są wycieczki piesze "Śladami Radomskiego Czerwca '76", a o 20:00 odbędzie się spotkanie z bohaterami wydarzeń czerwcowych i koncert zespołu Sonanto "Pieśni Solidarności".

W sobotę rozpoczną się także wydarzenia sportowe. O 11:00 na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędą się biegi dzieci i młodzieży, a o godzinie 12:00 bieg "Mila Radości - Dumne Warchoły". Półmaraton Radomskiego Czerwca '76 wystartuje w niedzielę o 9:00. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

W niedzielę (27 czerwca) miasto zaprasza na "Przystanek PRL". W godzinach od 13:00 do 19:00 odbędą się: kiermasz, animacje i wystawy.

Więcej o tych wydarzeniach mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński:

Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia "Czerwiec '76" cieszy się z kolejnych obchodów, ale podkreśla, że świadków wydarzeń czerwcowych jest coraz mniej.

- Cieszę się, że jesteśmy. Nie możemy zapominać o Radomiu, bo to miasto powiedziało komunistycznym władzom "dość!" - mówi Kowalski.

Krzysztof Kośla wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Solidarność Ziemia Radomska cieszy się, że ludzie wciąż pamiętają o wydarzeniach z 1976 roku.

- To bardzo ważna rocznica w dziejach naszego miasta. Rocznica, która przypomina o proteście, którego mało kto się wtedy spodziewał. Nikt nie spodziewał się, że robotnicy z Radomia mogą w tym dniu spontanicznie wyjść na ulice - mówi Krzysztof Kośla.

Jeśli chodzi o upamiętnienie wydarzeń czerwcowych, to prawdopodobnie w czwartek (24 czerwca) odbędzie się nadzwyczajna sesja rady miejskiej w sprawie budowy pomnika bohaterów Czerwca '76.