Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jedlnia Letnisko, Groszowice
Dziś jest: Niedziela, 24 października 2021

RADOM

Lekarze i samorządowcy zachęcają do szczepień

czwartek, 02 września 2021 11:49 / Autor: Magdalena Król
fot.: Magdalena Król/Radio Plus radom
Magdalena Król

Szczepienia przeciw COVID-19 to obecnie najlepsza broń w walce z koronawirusem. A bez odpowiedniego zaszczepienia populacji czeka nas czwarta fala pandemii, a co za tym idzie zaostrzenie restrykcji. Polski rząd oraz samorządowcy z naszego regionu od wielu miesięcy dokładają wszelkich starań, żeby jak największa liczba mieszkańców zaszczepiła się.

Radom szczepienia

W Polsce wykonano ponad 36 mln szczepień, z czego przeszło 19 mln przyjęło pierwszą dawkę, a ponad 17 mln w pełni się zaszczepiło. Natomiast w Radomiu ponad 104 tysiące osób przyjęło pierwszą dawką, a w pełni zaszczepionych jest przeszło 100 tysięcy. Na chwilę obecną w mieście zaszczepiła się mniej niż połowa mieszkańców.

- Namawiam państwa do tego, aby wszystkimi siłami poprawić tę liczbę - mówi Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

Jak zauważa Ewa Golonka, naczelna pielęgniarka Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego, w czasie wakacji dynamika szczepień spadła. Jednak nadszedł wrzesień i młodzież wróciła do szkół, dlatego personel ze szpitala na Józefowie zachęca do szczepień także osoby młode.

- Akcja szczepień młodzieży jest bardzo ważna. To akcja gwarancji powrotu do normalności - wyjaśnia Ewa Golonka.

Przy realizacji szczepień młodzieży potrzebna jest zgoda rodzica.

- Od rodziców oczekujemy wypełnienia kwestionariusza, że zgadzają się, aby ich dziecko było zaszczepione - dodaje Ewa Golonka.

A dlaczego warto się szczepić?

- Jeżeli się zaszczepimy, praktycznie nie będzie skutków ubocznych, które teraz coraz częściej obserwujemy - wyjaśnia dr n. med. Jakub Dworzański.

W powiecie radomskim najwięcej w pełni zaszczepionych osób jest w mieście Pionki (46,6%), a najmniej w gminie Pionki (34,7%). Gmina Jedlnia-Letnisko zajmuje trzecie miejsce. Tam w pełni zaczepiło się ponad 39 procent osób.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu, bo przy okazji odpustu parafialnego i regat o puchar ks. Zdzisława Domagały zaszczepiło się 116 osób. Jednak cały czas zachęcamy do szczepień - mówi Piotr Leśnowolski, wójt gminy Jedlnia-Letnisko.

Jednym ze sposobów na zachęcenie Polaków do szczepień jest m.in. uruchomienie Loterii Narodowego Programu Szczepień.