Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

RADOM

100 lat Archiwum Państwowego w Radomiu

poniedziałek, 27 września 2021 18:52 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

 29 i 30 września odbędą się uroczystości związane z 100 rocznicą powstania Archiwum Państwowego w Radomiu.

Radom szczepienia

Archiwum Państwowe w Radomiu ma 100 lat! 29 września 2021 roku odbędzie się uroczystość nadania imienia dr Heleny Kisiel Sali Wystawowej Archiwum Państwowego w Radomiu oraz otwarcie wystawy poświęconej tej wybitnej postaci polskiej archiwistyki – dyrektor Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Kielcach oraz Oddziału Terenowego w Radomiu. Przez materiały zgromadzone w zasobie Archiwum Państwowego w Radomiu przedstawiona została  działalność Pani Dyrektor na polu zawodowym ale także naukowym. Wystawa pokazuje obraz kobiety, która po II Wojnie Światowej jako dyrektor instytucji państwowej musiała zmierzyć się z wieloma przeszkodami. Dzięki jej charyzmie, sile, nieustępliwości ale także serdeczności radomskie Archiwum znalazło się w budynku zabytkowego Ratusza, w którym pozostało do 2013 roku. Na wystawie zobaczymy kobietę zaangażowaną w życie społeczno-kulturalne swojego miasta. Materiały ukażą także kobietę pełną uśmiechu, empatii oraz otwartości dzięki czemu  zaskarbiła sobie życzliwość i sympatię kolejnych pokoleń radomskich archiwistów. Wystawie towarzyszy będzie katalog.

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od 1 października 2021 roku.

Także 29 września 2021 roku o godzinie 14.00 na Placu Antoniego Corazziego w Radomiu odbędzie się otwarcie plenerowej wystawy pt. Radomski Bastion Pamięci. 100 lat Archiwum Państwowego w Radomiu. Na planszach oprócz zarysu dziejów Archiwum znajdą się kopie dokumentów zamieszczonych w wydawnictwie pt. Radomski Bastion Pamięci. 100 dokumentów na stulecie Archiwum Państwowego w Radomiu. Głównym celem wystawy jest poinformowanie zwiedzających o obchodzonym przez Archiwum jubileuszu działalności. Ekspozycja będzie również promowała zasób radomskiego archiwum i wspomnianą publikację książkową pod tym samym tytułem. Wystawa plenerowa będzie prezentowana przez miesiąc.

30 września 2021 roku odbędą się główne obchody jubileuszu 100 lecia działalności  Archiwum Państwowego w Radomiu w sieci archiwalnej, z udziałem Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, zaproszonych gości z Radomia i przedstawicieli archiwów państwowych z całego kraju.