Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Saba Jerozolimski, prezbiter
Dziś jest: Wtorek, 05 grudnia 2023

RADOM

Październik miesiącem walki z rakiem piersi

czwartek, 21 października 2021 10:28 / Autor: Magdalena Król
fot. marijana1/pixabay.com
Magdalena Król

Rak piersi taką diagnozę każdego roku słyszy coraz więcej Polek. Jest to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Jednak warto pamiętać, że wczesne wykrycie go w zdecydowanej większości przypadków, pozwala na całkowite wyleczenie.

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. W wielu miastach Polski organizowane są akcje profilaktyczne, które mają zachęcić kobiety do wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Zachorowaniu na raka można przeciwdziałać, dbając o stan zdrowia i dobrą formę. W przypadku raka piersi decydujące znaczenie ma także profilaktyka wtórna, czyli wczesne wykrycie nowotworu mówi prof. Zoran Stojčev, dyrektor medyczny Radomskiego Centrum Onkologii:

Każda kobieta powinna regularnie badać swoje piersi. Takie badanie wykonuje się samodzielnie wyjaśnia: prof. Zoran Stojčev:

 

Regularne badana pozwolą wykryć zmiany nowotworowe we wczesnym etapie zaawansowania, co pozwoli zastosować skuteczne leczenie mówi profesor:

Kobiety szukają różnych wymówek, aby nie badać się. Jedną z nich jest m.in. strach przed badaniem:

Do regularnych badań profilaktycznych zachęca prof. Zoran Stojčev:

Miesiąc Świadomości Raka Piersi jest celebrowany na świecie od 1985 roku. Symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążka.

A. Kosztowniak pod info