Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Paschalis Baylon, zakonnik
Dziś jest: Piątek, 17 maja 2024

RADOM

Najem okazjonalny - ochrona dla właściciela nieruchomości

wtorek, 31 maj 2022 10:58 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Coraz większą popularnością cieszy się najem okazjonalny. To forma umowy, która zabezpiecza właściciela nieruchomości.

Coraz więcej właścicieli mieszkań decyduje się na najem okazjonalny. To forma umowy, która co prawda jest bardziej skomplikowana od standardowej, ale w większym stopniu zabezpiecza interesy posiadacza nieruchomości.

- Tym, co odróżnia najem okazjonalny od zwykłego najmu, to fakt, ze wynajmujący ma więcej możliwości rozprawienia się z nieuczciwym najemcą, którego przy zwykłej umowie praktycznie nie można pozbyć się z mieszkania - tłumaczy Mateusz Kiraga, aplikant radcowski.

Umowa najmu okazjonalnego wiąże się z koniecznością załatwiania dodatkowych formalności.

- Musi być przede wszystkim poświadczona notarialnie. Wynajmujący musi w ciągu 14 dni roboczych od momentu podpisania umowy zgłosić ją do urzędu skarbowego. Najemca musi natomiast zgłosić oświadczenie, w którym zawarte jest, że poddaje się egzekucji dobrowolnie i podaje adres, pod którym będzie mógł mieszkać po opuszczeniu nieruchomości wynajmowanej. Musi to też potwierdzić oświadczeniem właściciela tej nieruchomości - dodaje Mateusz Kiraga.

W przypadku zwykłej umowy najmu nie ma obowiązku wskazania innego miejsca zamieszkania. W związku z tym procedura egzekucji komorniczej jest zdecydowanie dłuższa.

Wśród zalet najmu okazjonalnego wymienia się m.in. możliwość natychmiastowej egzekucji i szybkiego pozbycia się nieuczciwego lokatora, a także pewność, że właściciel nieruchomości jest zabezpieczony.

Wiele osób nie decyduje się jednak na taką formę, bo wydłuża to proces zawarcia umowy i generuje dodatkowe koszty, np. notarialne.

W ostatnim czasie coraz większą aktywność na rynku nieruchomości wykazują uchodźcy z Ukrainy, którzy w międzyczasie znaleźli pracę i mogą sobie pozwolić na samodzielne wynajmowanie mieszkania.

- Trzeba mieć świadomość, że to osoby z innego kraju i często nie znają języka. Nie można tego wykorzystywać. Umowa musi być tak skonstruowana, że najemca powinien mieć możliwość zapoznania się z jej treścią. Na naszym rynku radomskim jest wiele kancelarii, które chętnie świadczą porady dla osób z Ukrainy i przeanalizują umowę najmu. Warto udać się do kancelarii, czy osób, które w lepszy sposób władają językiem, żeby to skonsultować - zachęca Mateusz Kiraga.

Cała rozmowa do odsłuchania poniżej: