Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Saba Jerozolimski, prezbiter
Dziś jest: Wtorek, 05 grudnia 2023

RADOM

Movember - akcja profilaktyczna w Zespole Szkół Budowlanych

czwartek, 24 listopada 2022 13:50 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

W Zespole Szkół Budowlanych w Radomiu odbyła się akcja "Movember". Chodzi o profilaktykę raka jąder i prostaty.

Z akcją do Zespołu Szkół Budowlanych przybyli laboranci z Laboratorium Analiz Medycznych MEDICA. "Movember" to kampania profilaktyczna, której celem jest zwiększenie świadomości na temat raka jąder i prostaty.

- Akcja skierowana jest do mężczyzn między 15. i 35. rokiem życia, a także powyżej 40. roku życia. Jest istotna, bo rak jąder dotyczy 1% populacji - mówi Agnieszka Flont, kierownik Laboratorium Analiz Medycznych Medica.

Akcja już po raz czwarty zawitała do Zespołu Szkół Budowlanych.

- Akcje dotyczące profilaktyki nowotworów kobiet zaaklimatyzowały się w pełni, natomiast te dotyczące profilaktyki nowotworów mężczyzn w małym stopniu są nagłośnione. Dla nas to ważne, bo możemy kształtować nawyki dotyczące zdrowia wśród młodzieży - tłumaczy Anna Jablońska, nauczycielka w Budowlance.

Badanie polega na pobraniu krwi. W "Budowlance" do akcji przystąpiło około 100 uczniów. Wszyscy zachęcają do badań profilaktycznych.

- Takie badania trzeba sobie raz na jakiś czas zrobić. Chociażby po to, żeby wiedzieć, na czym się stoi - mówi Klaudiusz Wąsik.

Nazwa akcji pochodzi od połączenia słów "moustache" [ang. wąsy] i November [ang. listopad], bo jest ona prowadzona zazwyczaj w listopadzie, a symbolem są wąsy.

A. Kosztowniak pod info