Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Pius V, papież
Dziś jest: Wtorek, 30 kwietnia 2024

RADOM

W Radomiu rusza Szkoła Rodzenia

środa, 28 grudnia 2022 13:50 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

W styczniu ruszy pierwsza w Radomiu Szkoła Rodzenia. Będzie się ona mieściła w Centrum Rehabilitacji przy ul. Narutowicza. Zajęcia z pacjentkami będzie prowadził zespół rehabilitantów pod okiem kierownika oddziału ginekologiczno - położniczego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, dr Jacka Nity.

Szkoła Rodzenia jest doskonałym pomysłem zarówno dla ciężarnych, które zostaną mamami po raz pierwszy, jak i tych mających już doświadczenie. Program zajęć jest skrupulatnie przygotowywany przez położne tak, aby przyszli rodzice dowiedzieli się jak najwięcej o ciąży, porodzie oraz opiece nad noworodkiem. Składa się on z wykładów i ćwiczeń praktycznych.

- Chcemy pomóc rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na nurtujące pytania - mówią lekarze położnicy. Z myślą o ciężarnych oraz ich partnerach, wykwalifikowane położne mające doświadczenie w pracy na oddziałach porodowych i noworodkowych przybliżą przebieg porodu i przygotowań do niego, a także doradzą, jak zająć się niemowlęciem w pierwszych dniach życia. Rebilitanci przedstawią natomiast zestaw ćwiczeń przygotowujących do porodu.

- Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży jest bardzo ważna. Wpływa bardzo korzystnie na ogólny stan zdrowia przyszłych mam i dzieci - mówi kierownik oddziału rehabilitacji Małgorzata Mijas. - W szkole Rodzenia prowadzimy zajęcia przygotowujące do porodu - dodaje:

Cykl szkoleń obejmuje 10 spotkań. Zajęcia odbywać się będą w czwartki o godz. 15.30. - Rehabilitanci zajęchęcają, by do Szkoły Rodzenia uczęszczały kobiety od 24. tygodnia ciąży - mówi położna oddziałowa Agnieszka Nocoń:

Szkoła rodzenia to zorganizowane zajęcia skierowane do kobiet, które spodziewają się dziecka. Ich celem jest przygotowanie do macierzyństwa. W ich trakcie przyszła mama zdobywa wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności. - Będziemy chcieli rozwiać wiele mitów i wątpliwości dotyczących ciąży i porodu - mówi dr Jacek Nita:

Warto brać udział w szkole rodzenia, aby zmniejszyć stres związany z porodem i nowymi obowiązkami. - Przyszłe mamy obawiają się różnych rzeczy: bólu, braku opieki, rekonwalescencji po cięciu cesarskim, problemów z laktacją, pielęgnacji noworodka czy chorób dziecka. Posiadanie wiedzy i bycie przygotowaną na różne sytuacje pozwala się uspokoić i odstresować - tłumaczy doktor.

Na oddziale ginekologiczno-położniczym rodzą się też wcześniaki. Mamy mogą wówczas liczyć na pomoc psychologiczną i wsparcie lekarzy neonatologów - mówi kierownik oddziału, dr Magdalena Firlej:

Panie zainteresowane udziałem w szkoleniach muszą mieć zgodę lekarza położnika na wykonywanie przez pacjentkę ćwiczeń.

Dodajmy, że w radomskich szpitalach miesięcznie rodzi się ok. 200 dzieci.