Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy
Dziś jest: Sobota, 22 czerwca 2024

RADOM

Budżet Radomia na 2024 rok uchwalony

poniedziałek, 18 grudnia 2023 12:45 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fb/Radosław Witkowski
Monika Nowakowska

Radni miejscy przyjęli budżet Radomia na 2024 rok. Tak, jak w poprzednich latach planowane wydatki samorządu przewyższyły dochody.

- Pozwoliłem sobie określić go mianem „budżetu nowej nadziei”. Myślę, że ta nadzieja na przywrócenie samorządom właściwej rangi oraz na stworzenie dobrego systemu ich finansowanie towarzyszy nam wszystkim bez względu na poglądy polityczne. To pozwoli we właściwy sposób odpowiadać na potrzeby mieszkańców - napisał na facebooku prezydent Radosław Witkowski.

Projekt przyszłorocznego budżetu został przygotowany jeszcze w „starych” realiach finansowych naznaczonych zbyt niskimi wpływami z tytułu PIT i potrzebą dokładania ogromnych pieniędzy do funkcjonowania oświaty. Mimo to nie rezygnujemy z ważnych dla miasta inwestycji - czytamy. W budżecie są pieniądze m.in. na: przebudowę wiaduktu między ulicami Żeromskiego i Lubelską, budowę trasy N-S, przebudowę ulicy Wolanowskiej, budowę żłobka przy ul. Piastowskiej, rozbudowę SOR-u w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, budowę bloku z tanimi mieszkaniami na wynajem na Michałowie czy rozpoczęcie drugiego etapu budowy stadionu piłkarskiego. Chcemy też kontynuować utwardzanie dróg gruntowych i przebudowę chodników. Mamy też zabezpieczony wkład własny do projektów unijnych, w ramach których chcemy budować kolejne odcinki dróg dla rowerów. W sumie na inwestycje planujemy przeznaczyć 236,5 mln złotych.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski wskazał podczas prezentacji założeń budżetu na 2024 rok na problemy samorządu spowodowane przez brak finansowania ze strony państwa:

Straty powoduje też inflacja - mówił prezydent:

Budżet na 2024 rok to budżet nowej nadziei- mówił prezydent Radomia Radosław Witkowski:

W budżecie duży dział to nakłady na komunikację, zdrowie i inwestycje:

Opinię na temat projektu budżetu wydała Regionalna Izba Obrachunkowa. Opinię przeczytał wiceprzewodniczący rady Adam Bocheński

Komisja Budżetowa także pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu. Przewodnicząca rady Kinga Bogusz:

Radni KO zlożyli wniosek o powstane hospicjum w Radomiu. Przewodnicząca Klubu Radnych KO Wioletta Kotkowska:

W 2024 roku w Radomiu ma powstać między innymi centrum opiekuńczo- mieszkalne- zapowiadała wiceprezydent Marta Michalska- Wilk:

Co z trasą N-S? Wiceprezydent Mateusz Tyczyński:

Za przyjęciem budżetu Radomia na 2024 rok zagłosowało 12 radnych, 5 było przeciw, 9 wstrzymało się od głosu.