Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Wtorek, 16 kwietnia 2024

RADOM

Przyszli oficerowie 6MBOT szkolą się w CSWOT

środa, 31 stycznia 2024 11:41 / Autor: Monika Nowakowska
foro: DWOT
Monika Nowakowska

14 żołnierzy z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej podnosi swoje kompetencje i kwalifikacje na kursie oficerskim "AGRYKOLA" prowadzonym przez uczelnie wojskowe w całej Polsce. Metodyka dowodzenia, taktyka, strzelanie, topografia, rozpoznanie i łączność – tego między innymi będą uczyć się w trybie weekendowym aż do 9 czerwca tego roku.

AGRYKOLA jest kursem oficerskim dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Założeniem projektu jest znalezienie urodzonych dowódców, którzy posiadają naturalne predyspozycje oraz wiedzę do tego, by zostać oficerem OT. Wyłonieni w kwalifikacji kandydaci zostali skierowani na 13 miesięczny kurs prowadzony w trybie stacjonarno- rotacyjnym, w tym pierwszy miesiąc stacjonarnie, kolejne jedenaście miesięcy w systemie weekendowym oraz w ostatnim miesiącu dwa tygodnie stacjonarnie.

- Bacznie przyglądam się kadrze oficerskiej, która prężnie się rozwija, zmienia swoje stanowiska, szkoli się, by osiągnąć swoje cele zawodowe. Droga do oficerskich gwiazdek nie jest łatwa, tym bardziej cieszy mnie fakt, że wśród uczestników trwającego kursu „AGRYKOLA” jest tylu żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wierzę, że ukończą kurs z wynikiem pozytywnym i powiększą grono oficerów naszej brygady – mówi płk Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Warto dodać, że we wszystkich aktualnie prowadzonych przez uczelnie wojskowe w całej Polsce kursach oficerskich uczestnicy w sumie 14 żołnierzy 6MBOT.

Od metodyki do strzelań

Szkolenie podzielone jest na dwie części. Pierwsza z nich (teoretyczna) realizowana jest w oparciu o uczelnie wojskowe. W czasie drugiej (praktycznej) części szkolenia żołnierze w Centrum Szkolenia WOT poznają tajniki taktyki, dowodzenia, przechodzą szkolenie strzeleckie z różnorodnej broni palnej, a także uczą się pracy dowódcy plutonu w czasie kierowania ogniem pododdziału.

- Swoją służbę wojskową rozpoczęłam już w 2019 roku, a obecne działania realizuję w sekcji szkoleniowej naszej Brygady. Szkolenie praktyczne realizowane jest na bardzo wysokim poziomie. Sposób przekazywania przez instruktorów z CSWOT wiedzy jest bardzo przystępny i merytoryczny. Posiadają oni ogromne doświadczenie bojowe i chętnie dzielą się z nami swoją wiedzą. W czasie realizowanego kursu zyskujemy nowe doświadczenia zarówno z zakresu dowodzenia, bierzemy udział w urozmaiconych zajęciach z zakresu taktyki oraz strzelań, a także poznajemy elementy procesu psychologicznego dowodzenia przyszłymi podwładnymi – dodała uczestniczka kursu z 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej.

Oficerskie szlify

Program szkolenia oficerów terytorialnej służby wojskowej pod nazwą „Agrykola” został opracowany w 2017 roku przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz przedstawicieli Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MON. Nazwa projektu nawiązuje do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola”, założonej w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK.

O miejsca na kursie AGRYKOLA mogą starać się żołnierze OT, którzy posiadają co najmniej dyplom studiów I stopnia. Nie mogą być karani, w tym dyscyplinarnie w służbie wojskowej, muszą też wykazać się pozytywną oceną ze sprawdzianu lub testu sprawności fizycznej.