Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Dziś jest: Wtorek, 25 czerwca 2024

RADOM

Krzyż znowu czuwa nad grobami w Kwaterze Legionistów

piątek, 24 maj 2024 20:32 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Zniszczeniu uległ drewniany krzyż, który stał w Kwaterze Legionistów na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Staraniem członków Związku Strzeleckiego i Związku Piłsudczyków w Radomiu w jego miejsce ustawiony został nowy, metalowy krzyż z metalową tablicą z napisem: Poległym legionistom na polu chwały. Uroczystość odbyła się w piątek, 24 maja 2024 roku.  

Członkowie Związku Strzeleckiego, którzy są kontynuatorami i duchowymi spadkobiercami dzieła Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego podjęli się ufundowania krzyża, który umieszczony został w Kwaterze Legionistów na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Poprzedni, drewniany krzyż uległ złamaniu. Nowy krzyż jest metalowy, wyglądem jest bardzo zbliżony do poprzedniego, drewnianego. Uroczystość zgromadziła członków Związku Strzeleckiego i Związku Piłsudczyków oraz ich rodziny i przyjaciół.   

Komendant Główny Związku Strzeleckiego Roman Burek:

Sławomir Sońta ze Związku Piłsudczyków podkreślił, że członkowie związku stale troszczą się o groby i Kwaterę Legionistów:

Kwatera Legionistów powstała prawdopodobnie w 1923 roku z inicjatywy majora Michała Brzęk-Osińskiego. Spoczywa tam 20 legionistów, kilka grobów znajduje się w kwaterze żołnierzy wojny 1920 roku, pozostali spoczywają w grobach rodzinnych. Wśród nich spoczywa między innymi kpt. Józef Marjański, ten który kierował akcją rozbrajania zaborców 2 listopada 1918 roku w Radomiu. Został wojskowym komendantem i jako komendant odebrał przysięgę na wierność Niepodległej Polsce. Zginął w Białymstoku. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Radomia.

Na terenie cmentarza przy ul. Limanowskiego spoczywa 93 legionistów Józefa Piłsudskiego.