Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Sobota, 23 stycznia 2021

REGION

Mała - wielka wieś

poniedziałek, 23 listopada 2015 10:48 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł
Mieszkańcy Wólki Lesiowskiej w gminie Jastrzębia wraz z członkami Stowarzyszenia „Gościniec” podsumowali projekt "Na krańcu gościńca". Jego celem było odkrycie historii wsi, przywołanie pamięci o przodkach, a także ocalenie od zapomnienia.
Inspiracją do realizacji projektu w najmniejszym sołectwie gminy było zaangażowanie mieszkańców w renowację figurki przydrożnej. Okazało się, że mała ojczyzna jest dla mieszkańców bardzo ważna, a działania na rzecz jej rozwoju leżą im na sercu. Jednak był jeszcze jeden powód, dla którego lokalni patrioci podjęli tę inicjatywę – wyjaśnia Helena Piwnicka:

Członkowie Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gminy Jastrzębia „Gościniec" spisali historię miejscowości, przeprowadzili rozmowy z najstarszymi mieszkańcami wsi, a także zebrali stare pamiątki oraz fotografie i zestawili je ze zdjęciami teraźniejszymi. Efekty prac można zobaczyć w wydanym folderze "Na krańcu gościńca". Publikacja trafiła do wszystkich mieszkańców Wólki Lesiowskiej, którzy przyszli na niedzielne spotkanie.

W strażackiej remizie spotkali się członkowie Stowarzyszenia, mieszkańcy, wójt gminy, a także proboszcz parafii. Można było zapoznać się z historią wsi, usłyszeć fragmenty wspomnie i obejrzeć stare fotografie. Niektórzy rozpoznawali na nich siebie i swoich znajomych, niejednemu w oku zakręciła się łza.

Mieszkańcy cieszą się z inicjatywy podjętej przez Stowarzyszenie, bo jak mówią, w takich momentach powracają wspomnienia, a ich mała ojczyzna jest dla nich najpiękniejsza:

Dla mieszkańców zamknięcie projektu było dużą radością, o czym zapewnia Leokadia Hernik – sekretarz Stowarzyszenia:

W publikacji oprócz zdjęć i wspomnień, umieszczone są także rysunki stworzone przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Jastrzębi przedstawiające Wólkę oczami najmłodszych. Dla uczniów przygotowane były nagrody. Jak wspomina Leokadia Hernik, uroczystość uświetnili swoim śpiewem mieszkańcy Wólki Lesiowskiej:

Projekt „Na krańcu gościńca” sfinansowany był ze środków budżetu gminy Jastrzębia.