Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Paschalis Baylon, zakonnik
Dziś jest: Piątek, 17 maja 2024

REGION

Nie warto pracować „na czarno”

piątek, 04 listopada 2016 11:15 / Autor: Elżbieta Warchoł
ZUS Radom
Elżbieta Warchoł

Państwowa Inspekcja Pracy ujawniła na terenie województwa mazowieckiego w I półroczu łącznie niemal 1000 przypadków nielegalnego zatrudnienia.

Praca „na czarno” nie chroni naszych praw. W razie choroby nie otrzymamy także żadnych świadczeń z ZUS- ostrzega Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.
Rozmowa kwalifikacyjna. Przyszły pracodawca pyta, czy kandydat woli pracować legalnie, tzn. opłacać podatki i składki, czy też „na czarno” i zarabiać więcej. Wielu postawionych przed takim wyborem kusiłoby wyższe wynagrodzenie. Należy się jednak zastanowić, czy faktycznie jest to dla nas lepsze rozwiązanie.
Z każdego 1000 złotych brutto, które zarabiamy pracując na podstawie umowy o pracę, na składki ubezpieczeń społecznych potrąca się ok. 137 złotych. Dodatkowo ZUS pobiera, a następnie przekazuje do NFZ składkę na ubezpieczenie zdrowotne (9% pensji pomniejszonej o opłacone składki, to dzięki niej możemy korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej). Pozostałe składki opłaca za nas z własnych środków nasz pracodawca. Kwota 137 złotych z każdego 1000 złotych naszej pensji daje nam poczucie bezpieczeństwa. Jeśli przytrafi się nam wypadek przy pracy, zachorujemy lub gdy trzeba będzie zaopiekować się chorym członkiem rodziny dostaniemy z ZUS świadczenie. Pracując „na czarno” będziemy zdani na wsparcie naszych bliskich lub pomoc społeczną- wyjaśnia Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.
Dzięki opłacaniu składek ubezpieczamy się w ZUS na wypadek ryzyk: starości, niezdolności do pracy, choroby i macierzyństwa oraz wypadku przy pracy. Pamiętajmy więc, że pracując nielegalnie nie jesteśmy ubezpieczeni- dodaje Piotr Olewiński. Niesie to za sobą określone konsekwencje. Gdy zachorujemy, to nie otrzymamy zasiłku chorobowego. Jeśli trwale pogorszy się stan naszego zdrowia, a nie posiadamy odpowiedniego stażu składkowego i nieskładkowego (dla osób, które ukończyły 30 lat wynosi on 5 lat), to nie dostaniemy także renty z tytułu niezdolności do pracy. W razie naszej śmierci rodzina nie otrzyma też nawet renty rodzinnej. Pamiętajmy także, że opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne buduje wysokość przyszłej emerytury. Składki, które ZUS zapisuje na naszym koncie i subkoncie emerytalnym, posłużą później do obliczenia wysokości tego świadczenia. Dbając o zabezpieczenie swojej starości ważne jest więc, aby na nasze konta wpłynęło jak najwięcej składek- podsumowuje Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS.

Tag:
ZUS