Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Paschalis Baylon, zakonnik
Dziś jest: Piątek, 17 maja 2024

REGION

Budowa S7 zagrożona?

wtorek, 28 listopada 2017 08:56 / Autor: Weronika Chochoł
fot. GDDKiA
Weronika Chochoł

Ekolodzy złożyli zawiadomienie do prokuratury w sprawie budowy S7 koło Skarżyska-Kamiennej. Zdaniem działaczy Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot podczas przygotowania nowej dokumentacji mogło dojść do przestępstwa. - Oddział zrobił wszystko, co było możliwe, żeby zminimalizować oddziaływanie na środowisko. - odpowiada Krzysztof Strzelczyk - kierownik kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W ocenie działaczy Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot dokumentacja przedstawiona przez kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest mocno przekłamana. - Jeżeli prokuratura podejmie ten wątek, to może to skutkować unieważnieniem pozwolenia na budowę. - mówi Radosław Ślusarczyk z Pracowni i dodaje: - Inwestycja ta będzie nieprzyjazna dla kierowców, droga i niesprzyjająca środowisku:

Zdaniem Krzysztofa Strzelczyka wszystkie decyzje podjęte w sprawie budowy S7 są zgodne z prawem. - Mamy zarówno zgody na realizację inwestycji drogowej, jak i decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Wprowadzamy jedynie zmianę na dwóch kilometrach. Mając prawo do działania na całym terenie zdecydowaliśmy o ograniczeniu się do zmiany zajętości terenu o kilka hektarów. Według naszej oceny poszliśmy bardziej w stronę rozwiązań proekologicznych, ponieważ zamiast zajmować duży obszar łąk, zajmujemy mniejszy obszar. - mówi kierownik kieleckiej GDDKiA i dodaje: - Jeśli ktoś jest innego zdania, to będzie musiał to udowodnić.

To nie pierwsze potyczki Dyrekcji z Pracownią na rzecz Wszystkich Istot. Budowa odcinka łączącego wybudowany w tym roku fragment S7 od Radomia do granicy województw mazowieckiego i świętokrzyskiego z węzłem drogowo-kolejowym w Skarżysku-Kamiennej była opóźniona o kilka lat ze względu na protesty ekologów. Chodziło o skargę mówiącą o tym, że na terenie prac występują chronione gatunki motyli oraz znajduje się korytarz wędrówek wilków. W grudniu 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę ekologów, co umożliwiło rozpoczęcie procedury realizacji inwestycji.

Nowy odcinek drogi ekspresowej będzie miał 7,6 km. Połączy wybudowany w tym roku fragment S7 od Radomia do granicy województw mazowieckiego i świętokrzyskiego z węzłem drogowo-kolejowym w Skarżysku-Kamiennej.

Zakończenie inwestycji planowane jest w połowie 2020 roku. Wtedy droga krajowa nr 7 na całym świętokrzyskim odcinku zyska parametry trasy ekspresowej. Wykonawcą inwestycji jest firma Budimex.

Nowa trasa będzie biegła po nowym śladzie na zachód od istniejącej drogi. Realizacją inwestycji zajmie się firma Budimex. Koszt to ponad 250 mln zł.