Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

REGION

Gospodarstwa pod lupą inspekcji weterynaryjnej

piątek, 04 maj 2018 11:35 / Autor: Monika Nowakowska
fot. nowa.gminadobre.pl
Monika Nowakowska

Inspekcja weterynaryjna kontroluje gospodarstwa, w których hodowane są świnie. Pierwsze wyniki są zadowalające.

Kontrole w regionie radomskim ruszyły od kwietnia. Pod lupą Powiatowego Lekarza Weterynarii znalazły się gospodarstwa duże, średnie i małe, tzw. przydomowe. Inspektorzy weterynaryjni sprawdzają przede wszystkim zasady utrzymywania zwierząt w gospodarstwach w związku z wirusem ASF oraz prawidłowe oznakowanie, rejestrację i obowiązek prowadzenia księgi rejestracji - mówi Grzegorz Zaborski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radomiu:

- Co do prowadzenia dużych hodowli zwierząt, nie mamy zatrzeżeń. Wśród mniejszych wychodzą lekkie nieprawidłowości dotyczące przede wszystkim spraw związanych z terminowością i zgłaszaniem przemieszczeń świń - mówi Grzegorz Zaborski.

Kontrole prowadzone będą na terenie całego powiatu zaczynając od gmin, które graniczą z terenami zagrożonymi ASF, czyli tzw. strefami żółtymi. - W naszym przypadku są to gminy Pionki, Jedlińsk i Jastrzębia - dodaje Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Do rozprzestrzeniania się ASF (afrykański pomór świń) wśród zwierząt może, zdaniem Grzegorza Zaborskiego, przyczynić się także człowiek. Dlatego, powiatowy lekarz weterynarii zaleca stosowanie szczególnych środków ostrożności przy przemieszczaniu zwierząt:

Właścielom gospodarstw, którzy nie stosują nałożonych prawem przepisów przy hodowli zwierząt, groźną poważne konsekwencje: od likwidacji zwierząt (bez odszkodowania), po zakaz hodowli zwierząt w danym gospodarstwie.

Przypomnijmy, że Inspekcja Weterynaryjna poprzez sprawowanie nadzoru nad zdrowiem zwierząt oraz ich identyfikacją i rejestracją kontroluje gospodarstwa utrzymujące świnie, bydło, owce i kozy z przestrzegania przepisów w tym zakresie.