Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Wincenty a Paulo
Dziś jest: 27 września 2020

Opoczno

Starosta Baranowski: Bądźmy rozważni, bo zagrożenie jest duże

piątek, 13 marca 2020 16:39 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Opoczyńskie starostwo i jego jednostki będą pracowały w ograniczonym trybie. Od poniedziałku w wydziale komunikacji np. nie zarejestrujemy już pojazdu. Wszystko przez koronawirusa. Mówiliśmy o tym w kolejnej audycji Powiat Opoczyński na Fali.

W powiecie opoczyńskim na dziś nie ma żadnych zachorowań na koronawirusa. Mimo to Starostwo Powiatowe w Opocznie w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców wprowadza ograniczenia w swoim funkcjonowaniu. – Apelujemy do mieszkańców, by w razie konieczności kontaktowali się z nami drogą elektroniczną lub telefonicznie – mówi starosta opoczyński Marcin Baranowski.

W ograniczonym zakresie będzie działał m.in. wydział komunikacji opoczyńskiego starostwa. Od poniedziałku np. nie zarejestrujemy tu już pojazdu, informuje starosta. Mówi również, że zawiadomienie o zbyciu czy nabyciu pojazdu zarejestrowanego na terenie kraju można złożyć elektronicznie przez platformę epuap.gov.pl lub drogą pocztową. Stałe dowody rejestracyjne i prawa jazdy wydawane będą jak dotychczas. – Pozostałe czynności zostają wstrzymane aż do odwołania – mówi Marcin Baranowski.

Starosta zapewnia również, że w opoczyńskich sklepach wystarczy żywności dla wszystkich mieszkańców. Apeluje, byśmy nie ulegali panice, nie kupowali na zapas, a uczniom zaleca siedzenie w domach.

 

Opoczyński sanepid przypomina o środkach ostrożności w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Jest on szczególnie niebezpieczny dla osób starszych, mówi Marianna Rożej, dyrektor sanepidu w Opocznie.

Jeśli jednak ktoś zauważy u siebie niepokojące objawy chorobowe, a w ciągu ostatnich dwóch tygodni był w miejscu, gdzie występuje koronawirus powinien skontaktować się z powiatową stacją sanepidu. Opoczyński sanepid uruchomił całodobowy numer alarmowy, pod który mogą dzwonić osoby podejrzewające u siebie koronawirusa. Jest to numer 609 318 812.

Uruchomiona została także specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie koronawirusa. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800 190 590.

 

W Opocznie uroczyście otwarte zostało specjalne przedszkole. Mieści się ono w budynku przy ul. Armii Krajowej, który do niedawna zajmował urząd pracy, wyjaśnia starosta opoczyński Marcin Baranowski.

Specjalne przedszkole działa przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczy „Centrum Edukacji i Rozwoju” w Opocznie. Jak wyjaśnia Agnieszka Nalewczyńska, dyrektor ośrodka, dzieci, które korzystają z ośrodka mają do dyspozycji kilka sal.

Przedszkole specjalne funkcjonuje w Opocznie od września 2017 roku. Teraz oficjalnie otwarte zostało w nowym obiekcie.