Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Klemens I, papież i męczennik
Dziś jest: Poniedziałek, 23 listopada 2020

Przysucha

Przymrozki dały się we znaki rolnikom w zagłębiu paprykowym

wtorek, 26 maj 2020 10:16 / Autor: Radosław Mizera
foto: R.Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Producenci warzyw, w tym papryki oraz sadownicy liczą straty spowodowane ostatnimi przymrozkami. Tylko w gminie Klwów w powiecie przysuskim przemarzła papryka gruntowa, oraz jabłonie i śliwy.

Wystąpienie ujemnych temperatur w połowie maja przyczyniło do znacznych szkód w wielu plantacjach rolniczych, szczególnie sadowniczych. Wójt gminy Klwów Piotr Papis będzie chciał wystąpić do Ministra Rolnictwa z wnioskiem w sprawie konieczności podjęcia stosownych działań. - Trzeba mówić o stanie klęski żywiołowej. Wystąpił mróz, którego nikt się nie spodziewał. Wszystkie plantacje, które nie zostały przykryte, zostały zniszczone. Ktoś wsadził hektar papryki, zmarzło wszystko. Dotyczy to również drzew owocowych. Kwiaty przypominają rodzynki - powiedział wójt Piotr Papis:

Roman Sobczak jest prezesem Grupy Producentów „Polska Papryka”. - Mieliśmy bardzo niesprzyjające warunki pogodowe. Najbardziej zaszkodziły nam przymrozki, które wystąpiły w okolicach 20 maja. Ucierpiała głównie papryka i fasola szparagowa w gruncie. Od lat nie było tak, że po zimnych ogrodnikach wystąpiły tak niskie temperatury – opowiada Roman Sobczak:

W miejscowości Brzeski w gminie Klwów przymrozki zniszczyły uprawy papryki gruntowej. - Nikt nie spodziewał się tak silnych przymrozków. To była jedna noc. 90 procent upraw zostało zniszczonych - powiedziała Monika Litwińska:

Straty odnotowali również sadownicy. Piotr Rokicki opowiada, że w czasie ostatnich przymrozków zniszczone zostały śliwy na powierzchni 2 hektarów. - To było zaskoczenie, bo według prognoz miało być minus 2, a w rzeczywistości było nawet minus 7-8 – opowiada producent rolny z gminy Klwów:

Kazimierz Ślusarczyk dodaje, że przymrozki wyrządziły szkody drzewom owocowym. - Wszystko padło, miałem jabłonie i śliwy – opowiada rolnik z okolic Klwowa:

Marcin Bednarek z gminy Potworowa jako jeden z pierwszych producentów papryki wybudował nowoczesne tunele foliowe, który mogą ochronić sadzonki warzyw nawet przy temperaturze minus 15. - To obiekty z podwójną folią pompowaną – opowiada producent papryki:

Ministerstwo rolnictwa informuje, że nie ma obecnie możliwości uruchomienia pomocy m.in. dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w wyniku przymrozków wiosennych bez oszacowania tych szkód przez komisje powołane przez wojewodów.