Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

Kozienice

Prezydent Andrzej Duda: most na Wiśle ma powstać za 5 lat

niedziela, 07 czerwca 2020 13:09 / Autor: Radosław Mizera
foto: R.Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Ok. 650 mln zł ma kosztować budowa mostu przez Wisłę łączącego gminy Kozienice i Maciejowice w powiecie garwolińskim. Z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy odbyło się dzisiaj oficjalne podpisanie umowy na finansowanie budowy mostu przez Wisłę.

W Wilczkowicach Górnych w gminie Kozienice włodarze powiatów: garwolińskiego, kozienickiego, gmin Kozienice i Maciejowice oraz wojewoda mazowiecki podpisali dokument, na mocy którego skarb państwa sfinansuje wspólnie z samorządami prace projektowe budowy mostu.

Prezydent Andrzej Duda zapewniał, że nowy most na Wiśle pobudzi rozwój gospodarczy okolicy. Zwrócił też uwagę, że inwestycja powstanie w ramach rządowego programu "Mosty dla Regionów". Podkreślał, że budowa ta jest bardzo istotna, gdyż na odcinku o długości ponad 70 km (od Góry Kalwarii do Dęblina) nie ma innego mostu, tylko przeprawa promowa w Świerżach Grn.

Starosta kozienicki Andrzej Jung powiedział, że na odcinku około 70 kilometrów między Dęblinem a Górą Kalwarią nie ma mostu, a w miejscu planowanej inwestycji obecnie odbywa się przeprawa promem, który kursuje z miejscowości Antoniówka Świerżowska do Świerży Górnych.

W bliskim sąsiedztwie przyszłej przeprawy jest jeden z największych pracodawców w regionie - Enea Kozienice należąca do państwowej spółki Enea Wytwarzanie. Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski:

Podobnego zdania jest także poseł Marek Suski:

Most ma mieć długość około 1500 metrów, dojedziemy do niego od strony Garwolina drogą powiatową 1350W i drogą powiatową nr 1718W na terenie powiatu kozienickiego. Most połączy biegnące wzdłuż Wisły drogę wojewódzką nr 801 po stronie powiatu garwolińskiego i drogę krajową nr 79 w powiecie kozienickim. Szacowany całkowity koszt inwestycji wynosi 650 milionów złotych. 

Projekt nowego mostu na Wiśle w powiecie garwolińskim dostanie ponad 23,3 mln złotych rządowego dofinansowania. Umowę ze starostą garwolińskim Mirosławem Walickim podpisał dzisiaj wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Dotacja będzie przeznaczona na opracowanie dokumentacji projektowej mostu razem z drogami dojazdowymi.